FİNANS

Dolaşımdaki banknotlar nedir?

Tedavüle çıkarılan ve güncel bağlamda kullanılan banknotlara dolaşımdaki banknotlar denilmektedir. TCMB tarafından tedavüle çıkarılan banknotlar, dolaşımdaki para hesaplamasının yapılmasında da dikkate alınmaktadır. Dolaşımdaki banknotlar ne demek?

Dolaşımdaki banknotlar nedir?

En basit tanımı ile dolaşımdaki banknotlar, tedavüle çıkarılmış olan banknotlardır. Aktif olarak tedavülde bulunan banknotlar, dolaşımdaki banknotlar olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte dolaşımdaki banknotlar, TCMB tarafından tedavüle çıkarılmaktadır.

Dolaşımdaki Banknotlar Nedir?

TCMB tarafından tedavüle çıkarılmış olan banknotlara dolaşımdaki banknotlar denilmektedir. Ayrıca bu banknotlar, tedavülde bulunmayı sürdürmektedir. Aksi takdirde tedavülden kalkan banknotlar olarak kayda geçmektedir.

Bu kavram, dolaşımdaki para ile sıkça karıştırılmaktadır. Ancak dolaşımdaki banknotlar ile dolaşımdaki para kavramları arasında belirgin bir fark bulunmaktadır. Çünkü dolaşımdaki para; tedavülde bulunan banknotlar ile madeni paraların toplam değerinden, banka kasalarındaki mevcut banknotlar ile madeni paraların toplamının çıkarılması sonucunda belirlenmektedir. Dolayısıyla dolaşımdaki banknotlar, dolaşımdaki paranın hesaplanmasında kullanılan bir unsurdur.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler