FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İspanya'nın mali sorunları piyasaları dalgalandırdı

İspanya'da Valencia'dan başka bölgelerinin de merkezi yönetimden kurtarma paketi talep etmesi olasılığı, piyasalarda dalgalanmalara yol açtı.

İspanya'da Valencia'dan başka bölgelerinin de merkezi yönetimden kurtarma paketi talep etmesi olasılığı, piyasalarda dalgalanmalara yol açtı.

İspanya'nın en küçük bölgelerinden Murcia'da yayımlanan bir gazeteye göre, bölge yönetimi başkanı merkezden 300 milyon euro kadar yardım talep edeceğini açıkladı.

Cuma günü Valencia, merkezi hükümetten mali destek istemişti.

İspanya'nın birçok bölgesi büyük kredi ihtiyacı içinde. Birçok bölgenin Valencia'nın izinden gideceği ve aslında Madrid'deki merkezi hükümetin kendisi kredi elde etmekte zorlanırken, bölgelerin başkentten yardım talep edeceği söylentileri artıyor.

Ülkedeki 10 yıllık bono faizi % 7,4'e çıkarken, euro, Asya borsalarında yene karşı son 11 yılın en düsük düzeyine indi. Euro, Japon parası karşısında 2000 yılı Kasım'ından bu yanaki en düşük düzeyi olan 94,37 yene eşitlendi.

İspanya'nın kredi değeri ve yatırımcı güveni açısından bir ölçüt kabul edilen bono faizi, Cuma günü % 7,28 düzeyindeydi.

Yorumcular, İspanya'daki gelişmelerle Euro bölgesindeki borç krizinin derinleştiği ve bölgenin en büyük ekonomilerine de sıçrayacağı kaygısını dile getiriyorlar.

IG Markets'dan Justin Harper, "İspanya'nın, yaşadığı borçlanma sorunları nedeniyle, Uluslararası Para Fonu veya Euro bölgesi kurtarma fonundan yardıma muhtaç kalacağından korkuluyor. Bu yüzden yatırımcılar, eurodan uzaklaşıp paralarını daha güvenli bölgelere kaydırıyorlar." dedi.

Euro bölgesindeki borçlanma sorunlarının bölgenin büyümesine darbe vuracağı kaygısı yüzünden, Asya hisse senetleri borsasında bugün düşüşler kaydedildi.

Japonya'da Nikkei 225 endeksi % 1,9; Güney Kore'de Kospi endeksi % 1,8 ve Avustralya'nın ASX 200 endeksi % 1,7 değer kaybetti.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler