40 günde yaklaşık 76 milyar liralık alacak yapılandırıldı

Vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılması amacıyla çıkarılan düzenleme kapsamında bugüne kadar 6 milyon 575 bin mükellef başvuruda bulunurken, 40 günlük süreçte 76 milyar 45 milyon 643 bin liralık alacak yapılandırıldı. Yapılandırma için başvurular 31 Aralık sonuna kadar yapılabilecek.

 40 günde yaklaşık 76 milyar liralık alacak yapılandırıldı

AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) aldığı bilgiye göre, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile sağlanan olanaklara mükellefler yoğun ilgi gösteriyor.

Düzenlemeden yararlanmak için vergi dairelerine bugüne kadar 6 milyon 575 bin mükellef başvuru yaptı. Bu kapsamda 7 milyon 330 bin yapılandırma dosyası oluşturulurken, 40 günlük süreçte 76 milyar 45 milyon 643 bin liralık alacak yapılandırılmış oldu. Mükellefler, bugüne kadar 1 milyar 280 milyon lira ödeme yaptı.

Yetkililer, son günü beklemeden ve salgın nedeniyle vergi dairelerine gitmeden elektronik ortamda başvuru yapılmasının mükellefler ve çalışanlar açısından çok daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Düzenlemeden yararlanmak için başvurular "www.gib.gov.tr" veya "www.turkiye.gov.tr" internet adresleri üzerinden, ilgili vergi dairelerinden veya posta yoluyla yapılabiliyor.

PEŞİN ÖDEMEDE VERGİ BORCU ANAPARAYA KADAR DÜŞEBİLİYOR'

Söz konusu kanunla birikmiş vergi borçlarının ödenmesinde çok önemli imkanlar sağlanıyor.

Bu kapsamda yapılandırmaya başvuran ve peşin ödeme gerçekleştiren mükellefler, neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeme imkanına kavuşuyor.

Birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları siliniyor, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde geçerli olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları uygulanarak yeniden yapılandırılıyor.

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Şubat 2021'e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılıyor.

ÖDEMELER BANKALARA VEYA KARTLA YAPILABİLİYOR

Başvuruda bulunan vatandaşlara, borçlarını Ocak 2021'de peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödeme imkanı sağlanıyor.

Tercih edilen ödeme süresine göre kanunla belirlenmiş oranda bir katsayı uygulanıyor. Bu kapsamda Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanıyor.

Öte yandan, ilk taksiti ödeyen ve borcunun kalanını ikinci taksitin ödeme süresi olan mart ayında kapatmak isteyen mükelleflere de indirim yapılıyor ve katsayı uygulanmıyor.

Yapılandırılan borçlar banka ve kredi kartı aracılığıyla ödenebiliyor. Kartla ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden "sanal POS" uygulamasıyla yapılabiliyor.

Kanundan yararlanmak isteyenlerin, taksitle ödemeyi tercih etmeleri durumunda, haklarını kaybetmemeleri için ilk 2 taksiti süresinde ödemeleri gerekiyor. Aksi halde bu kişiler, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamıyor.

Yapılandırma için başvurular 31 Aralık sonuna kadar yapılabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Ali ağa olu,çengizler,tüvtürkler,telekomlar,teaşlar ne kadar yandaş şirket varsa onların milyonluk vergi borçları yok sayıldı.vazgeçildi...Devletim koca devletim,Almanyanın kıskandığı koca devlet küçük esnafın sırtına bindi.5-10 binlik vergileri tahsil etmek için tüm vergi dairelerini ve memurlarını seferber etti.verebilen verdi.veremiyanlerin yarın neleri varEyy amerika kıskan bzeyy avrupa kıskan bizi.bizim devlet orta haliden,kücük esnaftan alıp zengine nasıl veriyor görün.bir bakanın oturduğu koltuk kaç asgari ücret eder.iyk mahşer var iyik ölüm var.Sanaşükürler olsun Allahım
1-BU SÜRE 31 MART 2021 Tarihine kadar uzatılmalıdır. 2-Ödemele 18 yerine 24 taksitte ödenmelidir . 3-İşyerinde kendisi ve bir çalışanı olup vergi borcu olan esnafın borcu SİLİNMELİ,SGK Primi ise 24 taksitte ödenmesi sağlanmalıdır. PANDEMİ NEDENİ İLE İŞİLERİ DURAN,AYLARDIR İŞYERİ KAPALI OLAN,SATIŞLARI AZALAN K.ESNAFA FAİZSİZ İLK 12 AY ÖDEMESİZ 5 YIL VADELİ DESTEK VERİLMELİDİR. YANDAŞLARA,MİLLETE SİNKAFLI SÖZ SÖYLEYEN SOYGUNCU MÜTEAHHİTLERİNİZ YERİNE HALKA VERİN DESTEĞİ.
kücük esnaftan veremiyenlere yarın e hacizle çöker hükümet...bu arada holdiglerin milyonluk vergi borçlarıda siliniyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler