6 milyar dolarlık rezerv! Bilecik’in Söğüt ilçesinde 'altın' sevinci

Bilecik’in 18 bin nüfuslu Söğüt ilçesinde Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine ait altın sahasında yaklaşık 3 milyon 500 bin onsluk altın rezervi tespit edildi. Sahada, yaklaşık 6 milyar dolarlık rezerv açıklamasının ardından çalışmalar hızlandırılırken, güvenlik tedbirleri de artırıldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz'ın duyurduğu gelişme, ilçe halkını da heyecanlandırdı.

Bilecik’in Söğüt ilçesinde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğünün iştiraklarından Gübretaş’a ait altın arama sahasında yapılan çalışma umut verdi. Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, bölgede yaklaşık 3 milyon 500 bin onsluk altın rezervi tespit edildiğini açıkladı. Yaklaşık 2 yılda çıkarılması hedeflenen altının bugünkü şartlarda yaklaşık 6 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu ifade eden Poyraz, “Borsaya bilgi raporu verdik. Buna göre sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğu ortaya konuldu. Bunun 1 milyon 920 bin onsunun kesinleşmiş, şu anda çıkarılmaya hazır altın rezervi olduğu ortaya konuldu. Ayrıca 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğinin tespiti yapılıyor. Bu miktarı da hesaba katınca Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedebiliriz. Bugünkü fiyatlar üzerinden yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değerden bahsediyoruz” diye konuştu.

bilecikin-sogut-ilcesinde-altin-sevinci_5005_dhaphoto2

2 YILDA TÜRK EKONOMİSİNE KAZANDIRILACAK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz’ın açıklamasının ardından altın sahasındaki çalışmalar hızlandırılırken bölgedeki güvenlik tedbirleri de arttırıldı. Son kez yapılacak olan sondaj çalışmalarının ardından yasal işlemlerin başlatılacağını hatırlatan Poyraz, “Galerileri kuracağız. Ardından çalışma başlatacağımız ocaklardan ilk altının yaklaşık 2 yıl içerisinde çıkarılmasını hedefliyoruz” dedi.

bilecikin-sogut-ilcesinde-altin-sevinci_5005_dhaphoto3

SÖĞÜT, OSMANLI’NIN İLK BAŞKENTİ

Bulunan altın rezervinin yeni istidam yaratacağı için bölge halkında heyecan yarattığı belirtildi. Atın rezervinin bulunduğu Bilecik’in Söğüt ilçesi; kent merkezine yaklaşık 35 kilometre mesafede. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olarak biliniyor. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi’nin de türbesi Söğüt ilçesinde yer alıyor.

bilecikin-sogut-ilcesinde-altin-sevinci_5005_dhaphoto5

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
5 yıl sonra nefes aldıracak bir tabiatınız olmayacak..o altının size 1 kr faydası olmayacak.neyin sevinci
sende çocuklarını evlendirmek istediğinde altın almazsın ne gerek var altın çıkarmaya
düğünlerde toprak takarsin
Bi bitmediniz arkadaş cahillik diz boyu. Bahçende altın olsa çıkarmayacakmısın andaval
bütün herşeyi 2023 e bağladılar hadi hayırlısı rezerv bulunuyor 2 sene sonra ekonomiye kazandırılacak allah sonumuzu hayır etsin
hep buluyoruz hep buluyoz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler