FİNANS

Çamaşır makinesinden ceviz kabuğu soyma makinesi yaptı! 2 saatlik iş 3 dakikaya düştü

Osmaniye’de yaşayan üç arkadaş topladıkları cevizlerin kabuğunu soymakta zorluk çekince, çamaşır makinesinden ceviz kabuğu soyma makinesi yaptı. Bu sayede yaklaşık 2 saatte kabuğundan soyulacak olan 5 kilogram ceviz bu makinede 3 dakikada kabuğundan ayrılıyor.

Osmaniye’de yaşayan Kasım Türkmenoğlu, Selçuk Yan ve Murat Delibıçak isimli üç arkadaş, köyde bulunan ceviz ağaçlarından cevizleri hasat etti. Cevizin dışında bulunan yeşil kabuğunu soymak uzun zaman alan ve yorucu bir iş olduğunu düşünen üç arkadaşın aklına parlak bir fikir geldi. Evde bulunan ve kullanılmayan çamaşır makinesinin kazan bölümünü söken arkadaşlar daha sonra ufak eklemeler yapıp elektrik tesisatı ekleyerek çamaşır makinesinin kazanından ceviz kabuğu soyma makinesi yaptı. Bu sayede yaklaşık 2 saatte kabuğundan soyulacak olan 5 kilogram ceviz bu makinede 3 dakikada kabuğundan ayrılıyor.

2 SAATLİK İŞ, 3 DAKİKAYA DÜŞTÜ

Bu makineyi sadece 45 dakika sürede yaptıklarını belirten Kasım Türkmenoğlu, "Ceviz toplamıştık ağaçtan. Soyması zor oldu biraz. Ne yapalım diye düşünürken çamaşır makinesinin kazanından böyle bir icat yapmak aklımıza geldi. 5 kilo cevizi 3 dakikada kabuğundan soyuyoruz. Bize de çok rahatlık oldu” dedi.

2ed4fe04-d56c-4bab-81f6-0ef2e16e53c3

Selçuk Yan ise "Arkadaşlar ile beraber ceviz topladık. Kabuklarını soyuyorduk cevizin. Ellerimiz çok kötü duruma geldi artık yapamaz olduk. Ne yapalım diye düşünürken aklımıza çamaşır makinesi geldi. Çamaşır makinesinden yaptık ve uyguladık. 5 Kilo cevizi 3 dakikada soyuyoruz şu anda” dedi.

c8b5d6ca-bf15-4bdc-8a7f-49053f8db063

Makineyi yapan diğer bir arkadaş Murat Delibıçak ise "Cevizin kabuğunu soymak zor bir iş. Aklımıza çamaşır makinesinden böyle bir icat yapmak geldi. Güzelde oldu” şeklinde konuştu.

Üç arkadaş kısa süre içerisinde yaptıkları ve oldukça işe yarayan bu makine üzerinde çalışıp geliştirmeyi düşünüyor.

438cb73f-fa68-4d64-bd81-fcb22fd045e5

Kaynak: İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
biraz sabırlı olaydınız kabuk kendiliğinden sorulacaktı..
@mardic_2017 İçi siyahlaşıyor bekleyince kardeş
Tebrik ederiz iyi ucuza mal etmişsin
@mardic_2017 İŞTE ÖYLE OLMUYOR CEVİZ BEKLEYİNCE KÜFLENİP KURTLANIYOR., KALANDA KARARIYOR ZAMANINDA SOYMAK LAZIM
Aynı işi otomatik patates soyma makinasında bir dene daha iyi sonuç alırsın. Sanki bana yakıtsız çalışan uzay mekiği bulmuş. Yıllardır (1923'den beri) bitmedi gitti. Yok efendim biri vardı uçak yaptı, bisiklete 2020'de motor taktı, çamaşır makinasından yayık yaptı...... şunu bulduda, bunu buldu, devlet destek vermedi falanda, filan. Milletin ses kızını aştığı zamanlarda pırpırlı uçağı 50 metre uçurana, 1900'lü yılların başında motosikletin bulunduğu yerde möblet yapana mucit denen memleketteyiz.
helal olsun sizlere .En azından arastırıp kendiniz tasarlamışşsınız hazıra konmamışşsınız.Bize imkan verilse kimbilir daha neler yapabiliriz.Yeterki imkan verilsin.Öneri Her camide hem imam hem müeezzinimiz var.Buralarıda ilim irfan yurtlarına cevrilmeli.Vakit namazları dışında camilerimiz müsaitler diye düşünüyorum.Okuma yazma el işi yabancı dil vb ekstra eğitimler kurslar verilebilir.Camiler ibadethane değilmi Kuran da bile ilk ayet ne diyor Oku diyor.Ama sakın linç etmeyin he birde Köylerimize Köy enstitülerini kurdunuzmu Türkiye uçar arkadaş.
Geri Dön