FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan gri liste açıklaması: Tarih verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediğini söyledi. Yılmaz, gri listeden çıkış içinse önümüzdeki ayı işaret etti. Yılmaz OVP'nin eylül ayında güncelleneceğini, enflasyonda yaz aylarında düşüş yaşanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan gri liste açıklaması: Tarih verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kara Paranın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'nun (FATF) kısa süre önce Türkiye'ye gelerek saha çalışmaları gerçekleştirdiklerini açıkladı. Yılmaz, önümüzdeki ay Türkiye'den gri listeden çıkmasını beklediğini söyledi. Görüşmelerin "olumlu" geçtiğini belirten Yılmaz, Türkiye'nin gri listeden çıkarılması haricinde bir kararın siyasi olacağını söyledi.

"OVP EYLÜLDE GÜNCELLENECEK"

Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Programın eylül ayında güncelleneceğini, ekonomik tahminlerde yapılacak güncellemelerin başta cari açık ve bütçe olmak üzere büyük oranda olumlu yönde olduğunu söyledi.

KAMUDA TASARRUF PAKETİ

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tam desteğini" alan dezenflasyon programının ve reform gündeminin korunacağını, tasarruf ve verimlilik paketinin de etkisiyle bütçe açığının yüzde 5'in altına bile inmesinin mümkün olduğunu söyledi.

"ENFLASYODA BELİRGİN DÜŞÜŞ GÖRÜLECEK"

Yıl sonunda enflasyonun Merkez Bankası'nın yüzde 38 tahmine yakın tamamlanacağını belirten Yılmaz, gelecek yıl yüzde 20'in altında, 2026'da ise tek haneli enflasyona ulaşmakta kararlı olduklarına vurgu yaptı. Yaz aylarında bugüne kadar atılan adımların etkisiyle enflasyonda belirgin bir düşüş görüleceğine dikkat çeken Yılmaz, bu düşüşün vatandaşın beklentilerini de pozitif etkileyeceğine dikkat çekti.

"DOĞRUDAN YATIRIMLARA POZİTİF YANSIYACAK"

Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde 40 milyar dolar artış olduğuna ve yabancı yatırımcı ilgisindeki artışa ve dikkat çeken Yılmaz, önümüzdeki dönemde yabancı ilgisindeki artışın doğrudan yatırımlara da pozitif yansımasını beklediğini söyledi.

Doğrudan yatırımlara ilişkin hedef ülke ve sektörel çalışmalar yapıldığını belirten Yılmaz, eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın küresel şirketlerin CEO'larıyla bir araya geleceğini de belirtti.

şimşek

BAKAN ŞİMŞEK: PROGRAMIMIZ ÇALIŞIYOR, FİNANSAL GÖSTERGELERİMİZ İYİLEŞİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OVP'nin çalıştığının ve finansal göstergelerin iyileştiğinin altını çizerek, "Risk primini gösteren CDS geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana geriledi. 2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken nominal düşüş 1,2 trilyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payı 14 puan arttı." bilgilerini paylaştı.

Şimşek X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu.

Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak."


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler