FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

EYT SON DAKİKA 31 Ocak 2023 Salı: EYT ne zaman çıkacak, nasıl başvuru yapılır? İşte en düşük emekli maaşı ve yaş şartı detayı...

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri geçtiğimiz gün düzenlemenin Meclis'e sunulmasının ardından merak edildi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yaptığı açıklamada "8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak, EYT'de yaş sınırı olmayacak" ifadelerine yer verdi. Peki, EYT ne zaman çıkacak, nasıl başvuru yapılır? İşte en düşük emekli maaşı ve yaş şartı detayı...

EYT SON DAKİKA 31 Ocak 2023 Salı: EYT ne zaman çıkacak, nasıl başvuru yapılır? İşte en düşük emekli maaşı ve yaş şartı detayı...

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri bahsi geçen düzenlemenin dün Meclis'e sunulmasının ardından vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Birçok kişi internette 5 milyon çalışana yönelik Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesine ilişkin araştırma yapıyor. Peki, EYT ne zaman çıkacak, nasıl başvuru yapılır? İşte 31 Eylül 2023 Salı günü itibarıyla EYT'de son durum, e-Devlet başvuru ekranı ve konuya dair ayrıntılar...

p1

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

EYT ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, kanun teklifinin detaylarını aktardı.

Akbaşoğlu, açıklamasında "Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasal düzenlemesini yapacağız dedik. Bunu 2021 yılında 2022 bütçesi görüşülürken bunları ifade etmiştik. İşte bugün şu anda EYT ile ilgili kanun teklifimizi AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız TBMM Başkanlığı'na sunuyorlar hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak, EYT'de yaş sınırı olmayacak! Prim günü ve sigortalılık süresini tamamlayan herkes emekli olabilecek. Emekli olup çalışanlar için prim teşviki verilecek. Emekli olanlar yeni sözleşmelerle birlikte çalışabilecek. EYTli her vatandaşın hemen emekli olma gibi bir zorunluluğu yok.

Öncelikli olarak 4 maddeli bir teklif. Hakları genişletici şekilde bir düzenleme. Birinci düzenleme yaş şartının kaldırılması. Mevzuata göre prim gün sayısını dolduran herkes kendi mevduatı çerçevesinde emekli olabilecek."

p2

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

EYT'nin ne zaman yasalaşacağı ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu, en geç haftaya salı veya çarşamba günü yasalaşmasını beklediklerini ifade etti.

Akbaşoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"EYT'nin en geç haftaya salı veya çarşamba günü yasalaşmasını öngörüyoruz. Şubat ayında yasalaşarak yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik başvuruları ister e- Devlet'ten ister SGK'ya müracaat veya çalışan memurlarsa kendi kurumlarına müracaat ile yapılabilecek."

EYT NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

EYT düzenlemesi Şubat ayında yürürlüğe girecek.

p3

EYT İLK MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, EYT maaşları hakkında daha önce yaptığı bir açıklamada "Hedefimiz mart ayında ilk maaşlarını almalarını sağlamak. Bu bizim niyetimiz ve hedefimiz." ifadelerine yer vermişti.

EYT ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İlk maaşların Mart ayında yatma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

EYT'LİLER İÇİN EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

EYT'liler için düşük emekli maaşı 5.500 TL olacak.

p5

EYT ŞARTLARI NEDİR?

EYT için 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olması gerekiyor.

Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak.

Kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. 5 bin prim gün sayısı ise diğer şartlar arasında bulunuyor. EYT'de yaş şart aranmayacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

EYT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşte EYT başvurusu ile ilgili detaylar:

e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklayın.

Ardından sayfada çıkan yeni başvuru sekmesine tıklayın.

Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığını" seçin.

SSK kapsamında aylık talep edeceklerin ‘4A’, Bağkur kapsamına girenlerin ise ‘4B’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Seçim yaptıktan sonra ‘başvur’ butonu tıklayın.

Maaş ödemesinin yapılacağı bankayı seçtikten sonra açıklama kısmına maaşınızı almak istediğiniz şubeyi yazın.

Diğer iletişim bilgilerini de doldurun.

‘Aylık alıyor mu?’ sorusunu da "evet" veya "hayır" olarak yanıtlayın.

Son aşamada ‘ileri’ butonu ardından ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.

E-DEVLET EYT BAŞVURU EKRANI

EYT'LİLER İÇİN EMEKLİLİK BAŞVURUSU EKRANI

EYT'LİLERİN AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMA ŞARTI NEDİR?

EYT ile emekli olanların 10 gün içinde aynı iş yerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında sosyal güvenlik destek primi indirimi hakkından yararlanması hükme bağlandı. Bu süreye geçirip aynı iş yerinde çalışmayı sürdürenlere indirim uygulanmayacak.

Öte yandan emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya başlayanlardan başka iş yerine geçenler de bu indirimden ikinci kez yararlanamayacak. Yani 10 günlük süri içinde aynı iş yerinde çalışan başka iş yerine geçerse indirim söz konusu olmayacak.

Express


En Çok Aranan Haberler