FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çifte maaş ve makam aracı tartışması! Bakan Şimşek'ten öyle bir yanıt geldi ki... "Bisiklete binmeyi düşünebilirim"

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mehmet Şimşek'in zırhlı aracı ve bakanlık bürokratlarının aldığı çifte maaşlarla ve makam araçları ile ilgili iddialara yanıt geldi. Bakan Şimşek ise o yanıtı alıntılayarak daha dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. "Sözcü Gazetesi’ni memnun etmek için bisiklete binmeyi düşünebilirim" diyerek, programa kararlılıkla devam edileceğini bildirdi.

Çifte maaş ve makam aracı tartışması! Bakan Şimşek'ten öyle bir yanıt geldi ki... "Bisiklete binmeyi düşünebilirim"

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mehmet Şimşek'in zırhlı aracı ve bakanlık bürokratlarının aldığı çifte maaşlarla ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sözcü Gazetesi'nde bugün Sayın Bakanımız ve bürokratlarını hedef alan başlığı; bilgi ya da haber değildir, ciddiyetten uzak, siyasi kaygılarla kurgulanmış bir yanıltmacadır.

Devlet ciddiyetiyle halkımıza bilgi vermek açısından;

Devletimizin sadece en üst makamları 'güvenlik gerekçesi' ile zırhlı araçlara binmektedir. Tasarruf genelgesinde en üst düzey devlet personeli yani bakanlarımızın makam araçları bahse konu zorunlu nedenlerden dolayı kapsam dışında tutulmuştur.

Ayrıca 1960'lı yıllardan beri kanunun verdiği yetki ile ek sorumluluk alarak Kamu İktisadi Teşebbüslerine (KİT) atanıp kamu adına yönetim ve denetim yapmakta olan Bakanlığımızın sadece üst düzey liyakatli bürokratları bu görevleri hakkıyla ve layıkıyla yerine getirmektedir. Gazetenin "Çifte Maaş" dediği durum; Çifte Sorumluluk, Çifte Görev kaynaklıdır.

Bu önemli görev ve sorumluluğun karşılığında tek bir yerden aldıkları ücretlere ise yakında kanunla tavan getirileceği hususu daha önce tarafımızdan kamuoyuna duyuruldu.

Dolayısıyla vatandaşımızın kafasını karıştırmak amacıyla sürekli devam eden bu tarz ciddiyet dışı, günlük sansasyon maksatlı başlıklara itibar edilmemesi önem taşımaktadır."

efklbn

"BİSİKLETE BİNMEYİ DÜŞÜNEBİLİRİM"

Bu açıklamaların ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bir açıklama yaptı. "Sözcü Gazetesi’ni memnun etmek için bisiklete binmeyi düşünebilirim" başlığı ile paylaşım yapan Şimşek şunları kaydetti:

Bilinçli şekilde oluşturulmak istenen bu suni gündeme karşı biz makrofinansal istikrarı tesis etmek, sürdürülebilir yüksek büyümeye ulaşmak ve daha adil gelir dağılımını sağlamak için uygulamaya koyduğumuz programımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

Milletimiz müsterih olsun.

  • Bütçede disiplini tesis ediyoruz.
  • ⁠Cari açığı sürdürülebilir bir seviyeye çektik.
  • ⁠Döviz rezervlerini endişe kaynağı olmaktan çıkardık.
  • ⁠Kur korumalı mevduatı başarılı şekilde azaltıyoruz.
  • ⁠Enflasyon yakında çok hızlı bir düşüş sürecine girecek.

Ülkemizin potansiyeli çok yüksek. Bu potansiyele ulaşmak için ekip ruhu ile aralıksız çalışıyoruz ve başaracağız."

Express
Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler