FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İşte banka hesabında zaman aşımı sorgulaması için yapılacaklar

TBB'den, banka hesaplarında zaman aşımı konusunda uyarı geldi. TBB tarafından aktif hale getirilen www.zamanasimi.org/tbb adresinden arama yaparak zaman aşımına uğrayan hesaplarınızı öğrenebilirsiniz.

İşte banka hesabında zaman aşımı sorgulaması için yapılacaklar

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), vatandaşları zamanaşımı konusunda uyardı. TBB zaman aşımına uğrayan çok sayıda hesapta, 120 milyon lira unutulduğunu belirtti ve vatandaşlara zaman aşımı konusunda önlem almaları için 2016 yılı Mayıs ayı sonuna kadar süre tanıdı. Vatandalar zamanaşımına uğrayan hesapları olup olmadığını TBB tarafından aktif hale getirilen 'www.zamanasimi.org/tbb' adresinden arama yaparak öğrenebilecek. Bunun sonucunda dileyen kişiler banka hesaplarını kapatabilecekler.
BANKACILIK KANUNU NE DİYOR?

Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi oluyor.

ZAMAN AŞIMI İÇİN SON GÜN 15 HAZİRAN TBB'nin aktif hale getirdiği 'www.zamanasimi.org/tbb' adresinden arama yaparak zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenen vatandaşlar, bu hesaplarını kapatmak için 15 Haziran 2016 Çarşamba gününe kadar T.C. Kimlik Numarası ile banka şubelerine başvuruda bulunabilecekler. Öte yandan hesap sahiplerinin herhangi bir başvuruda bulunmaması durumunda yasa gereği zaman aşımına uğrayan bakiyeler, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek.

Fon kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF'ye ön bildirim yapılan 627 bin 885 hesap bulunuyor. Bu hesapların 436 bin 792'sini mevduat, 3 bin 82'sini katılım fonu hesapları, 188 bin 11'ini de alacaklar oluşturuyor.
120 MİLYON LİRA UNUTULDU

Bu yıl bankalarda unutulan mevduat, katılım fonu ve alacaklara ilişkin muhtelif döviz cinsinden hesapların Türk Lirası karşılığı 120 milyon TL olarak hesaplandı. Yani zamanaşımına uğrayan hesaplarda unutulan bu para, bir önlem alınmaz ise TMSF'ye devredilecek.

Bu sene ön bildirimi yapılan hesaplar içerisinde bakiyesi en yüksek hesap 250 bin dolar iken, en düşük meblağın ise 1 liranın altında olduğu belirlendi. Unutulan hesaplar sadece kişilere ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının bile bankalarda unutulmuş hesabı bulunuyor.

Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler