FİNANS

İşte SGK'nın Kod-29 düzenlemesinin ayrıntıları: Cinsel tacizde bulunana Kod-44, iş yerine sarhoş gelene Kod-45

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Kod-29 düzenlemesinin ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre başka bir işçiye cinsel tacizde bulunan Kod-44'ten, iş yerine sarhoş gelen işçi Kod-45'ten işten atılacak.

İşte SGK'nın Kod-29 düzenlemesinin ayrıntıları: Cinsel tacizde bulunana Kod-44, iş yerine sarhoş gelene Kod-45

SGK, geçtiğimiz günlerde pandemide fesih nedenlerinin tamamının Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere yol açtığını belirterek bir düzenlemeye gitmişti.

Yapılan açıklamada "Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir" ifadelerine yer verilmişti.

CİNSEL TACİZDE BULUNANA KOD 44, İŞE ŞARHOŞ GELENE KOD 45

Söz konusu düzenlemenin ayrıntıları belli oldu. Haber Global'den Gamze Bal'ın haberine göre bundan sonra işverenle ilgili asılsız ihbarda bulunan işçi Kod-43'ten, başka bir işçiye cinsel tacizde bulunan Kod-44'ten, iş yerine sarhoş gelen işçi Kod-45'ten, hırsızlık yapan Kod-46'dan, 7 günden fazla hapis cezası alanlar Kod 47'den, işverenden izin almadan devamsızlık yapanlar Kod-48'den ve görevini yapmayan Kod 49'dan işten atılacak. Hangi koddan atılırsa atılsın işçi, yine kıdem tazminatından ve İşsizlik Sigortası'ndan mahrum kalacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
kod-29 veya kod-? ne ise bu kapsamda işten çıkarılanlar hangi uyarma veya kanuni işleme tabi tutuldu da işten çıkarıldı. Hukuksuzluk dolu mağdurlar yaratan ve sadece patronun keyfi amacına yarayan ve yine hukuksuz olarak devlet kurumlarına kayıt edilerek daha büyük kişi mağduriyetlerine sebep olan bu uygulamanın sona erdirilmesi ve mağdur olmuşların haklarının teslimi ve işlerine iade edilmelerini kamu adına bu hatadan dönülmesini önemle bekliyoruz.
EĞER BİR İŞÇİ SUÇ İŞLEMİŞSE DELİLLERİ ORTAYA KOYARAK ÇIKARMASI GEREKİR. AMA PATRON BİR İŞÇİYE TAZMİNAT ÖDEMEMESİ İÇİN YAPIYORSA NEREDEN BİLECEKSİNİZ? PATRON İKİ TANE YALANCI ŞAHİT TUTAR YİNE ÇIKARIR. ÇÜNKÜ ŞAHİT OLMAZLARSA KENDİLERİNİDE ÇIKARACAĞINI DÜŞÜNÜR. ONUN İÇİN YALNIZ PATRONU DÜŞÜNMEYİNİZ İŞÇİYİ DE DÜŞÜNECEK KANUNLAR ÇIKARINIZ. ÇOK PATROLLAN YILLIK GİRİŞ ÇIKIŞ YAPIYOR TAZMINATINI BANKAYA YATIRIYORLAR AMA O İŞÇİDEN TAZMİNATINI GERİ ALIYORLAR..YALNIZ İŞÇİYE ALDIĞINA DAİR BANKA DEKONTUNU İMZALATIP KENDİ HESAPLARINA AKTARIYORLAR. ONUN İÇİN İŞÇİ HAKLARI ÇOK ÖNEMLİ.
kod 50 de bi şey yokmu
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler