FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TEKİRDAĞ BAYRAM NAMAZI SAATİ 2023: Bugün Tekirdağ'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet'e göre il il bayram namazı vakitleri

Tekirdağ bayram namazı saatinin kaçta olduğu namaza gidecek olanlar tarafından merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre her sene dini gün ve aylar idrak ediliyor. Mart ayında başlayan on bir ayın sultanının ardından bayram başlayacak. Ramazan Bayramı namazı cemaat ile beraber kılınacak. Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre Tekirdağ Ramazan Bayramı saati 06.55 olacak.

TEKİRDAĞ BAYRAM NAMAZI SAATİ 2023: Bugün Tekirdağ'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet'e göre il il bayram namazı vakitleri

Tekirdağ bayram namazı saati, namaza gidecek olanlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Müslümanların heyecanla beklediği yılın ilk dini bayramı 21 Nisan ve 23 Nisan tarihleri aralığında idrak edilecek. Bu sene Ramazan Bayramı'nın birinci günü 21 Nisan Cuma gününe denk geldi. Bayramın birinci günü bayram namazı kılacak olanlar namaz saatini araştırmaya başladılar. Peki ,2023 Tekirdağ bayram namazı saat kaçta, ne zaman kılınacak?

TEKİRDAĞ BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Tekirdağ bayram namazı saati 06.55 olarak açıklandı. Müslümanlar bu saatte Ramazan Bayramı namazını kılacaklar.
İstanbul bayram namazı saati: 06.49
Ankara bayram namazı saati: 06.34
İzmir bayram namazı saati: 06.59
Trabzon bayram namazı saati: 06.06

İMSAKİYE İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o söylenir. Örneğin “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

 1. Rekat
  Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,
  Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;
  Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

bayram-namazı-saati

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

akşam-ezanı-kaçta

 1. Rekat
  İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
  Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
  Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
  Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
  Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

bayram-namazı-saat-kaçta-kılınacak

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Express
Mynet’te En Çok Takip Edilen Hisseler
Hisse

En Çok Aranan Haberler