FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Borcu devam edenler dahil! Halkbank esnaf kredilerinde faizi artırdı! İşte yeni oranlar...

Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı borcu devam eden kredilerde faiz oranını yükseltti. En düşük yüzde 7.5 olan faiz oranı yüzde 17'ye yükseldi. Faiz oranlarına göre tarifeler de değişti. TESK Başkanı Bendevi Palandöken yüksek kredi faizlerini eleştirdi.

 Borcu devam edenler dahil! Halkbank esnaf kredilerinde faizi artırdı! İşte yeni oranlar...

Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı borcu devam eden kredilerde faiz oranında artışa gitti. Esnafa banka tarafından atılan bilgilendirme SMS'i gönderildi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken değişikliğe, "Bu yükselişte mağdur olan da yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7.5’tu, yüzde 30’lara varan bir rakama yükseldi." sözleriyle tepki gösterdi.

Sözcü'de yer alan habere göre, SMS'te "Kooperatiflerimizden kullanmış olduğunuz Hazine Destekli Esnaf Kredilerinin devam eden taksitlerinde faiz güncellemesi olmuştur" ifadelerine yer verildi.

asgari

İŞTE YENİ FAİZ ORANLARI

Mevcut faiz oranları sırasıyla yüzde 7.5 olanlar yüzde 17'ye; yüzde 8.5 olanlar yüzde 18'e; yüzde 9.5 olanlar yüzde 21'e, yüzde 12.5 olanlar yüzde 24'e; yüzde 15 olanlar yüzde 24'e; yüzde 22.5 olanlar yüzde 27'ye; yüzde 24 olanlar yüzde 28'e; yüzde 25 olanlar 29'a yükseldi.

3

Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den kredi faizlerine ilişkin bir çıkış geldi. Palandöken, “İnşallah ekonomi bir an önce düzlüğe çıkar, bu faiz oranları tekrar eski seviyeye iner, esnaf da rahatlıkla kredi kullanabilir. Neticede piyasadaki faizin yükselişinin müsebbibi esnaf değil” dedi.

"ENFLASYONLA MÜCADELE DEVAM EDECEK"

Palandöken, enflasyonun ve kredi faizlerinin yükselmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Palandöken, Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi ilgili bakanlıklarla birlikte enflasyona karşı mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

4

KREDİ FAİZLERİNE TEPKİ

Palandöken, enflasyondaki yükselişin kredi faizlerine bir hareketlilik getirdiğini söyleyerek, “Daha evvel esnafımız aldığı kredi ile yapmış olduğu taahhütnameyi 2 yıllığına, 3 yıllığına veyahut 5 yıllığına devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanmak için kullandı. Ancak ekonomideki bu olumsuzluklar kredi faizlerinin yükselmesine neden oldu. Bu yükselişte mağdur olan da yine esnaf oldu. Kredi faizleri yüzde 7.5’tu, yüzde 30’lara varan bir rakama yükseldi. Daha evvel taahhütnamede almış oldukları oranla sınırlandırılmış olsaydı esnaf açısından bu kadar tepki olmayacaktı” dedi.

bendevi-palandoken-aa-1574081

“SIKINTILARININ DİLE GETİRİLMESİ HUSUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ"

TESK ve TESKKOMB olarak kredi faizleriyle ilgili sorunun çözümü için çalıştıklarını söyleyen Palandöken, “Paranın maliyetinin yüksek olduğunu herkes biliyor. Ancak esnafın daha önce kullandığı kredilerdeki faiz oranı ile bundan sonra kullanacağı kredilerdeki faiz oranı arasındaki fark çok önemli. Esnafımızın bu konudaki sıkıntılarının dile getirilmesi hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi ilgili bakanlıklarla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. İnşallah ekonomi bir an önce düzlüğe çıkar, bu faiz oranları tekrar eski seviyeye iner, esnaf da rahatlıkla kredi kullanabilir. Neticede piyasadaki faizin yükselişinin müsebbibi esnaf değil” diye konuştu.

(İHA)

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler