Uber'in erişim engeli kaldırıldı, yeniden faaliyete geçiyor

Geçtiğimiz yıl hem web sitesine hem de uygulamasına erişim engeli getirilen Uber'e istinaf mahkemesinden müjdeli haber geldi. İstinaf mahkemesi, ilk derece mahkemesinin aldığı kararı hatalı buldu ve Uber'e erişim engelini kaldırdı.

Uber'in erişim engeli kaldırıldı, yeniden faaliyete geçiyor

İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin UBER'in faaliyetlerinin durdurulmasına ve internet sitesine erişimin engellenmesine ilişkin kararını kaldırarak yeni karar oluşturdu. İstinaf Mahmekemesi, UBER'in XL araçlarla faaliyetlerinin kaldırılmasına ilişkin yerel mahkeme ile aynı kararı oluştururken, UBER'in internet aplikasyonuna ilişkin erişim engelini kaldırdı. İstinaf, UBER'in internet sitesi üzerinden sarı taksiler ile hizmet verebileceğine hükmetti.

MAHKEME TARAFLARIN YAPTIĞI BAŞVURUYU SONUÇLANDIRDI

İstinaf Mahkemesi, UBER'in faaliyetlerinin ve internet sitesine erişimin engellenmesine ilişkin olarak yerel mahkeme tarafından verilen karara ilişkin olarak tarafların yaptığı başvuruyu sonuçlandırdı. Tarafların itirazı üzerine dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13. Hukuk Dairesi, geçtiğimiz günlerde dosya üzerinden verdiği karar ile İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin kararını kaldırarak, yeni karar oluşturdu.

İSTİNAF MAHKEMESİ UBER'İN XL ARAÇLARLA VERDİĞİ HİZMETİ DURDURDU

  1. Hukuk Dairesi, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin UBER'in XL araçlar ile verdiği hizmetin haksız rekabet oluşturduğu görüşüne katıldı. Daire, "Davalılar tarafından www.uber.com.tr internet sitesi, mobil internet sitesi ve UBER isimli mobil uygulama üzerinden UBER XL isimli hizmetin sunulmasının haksız rekabet oluşturduğunun tespiti ile davalılar tarafından gerçekleştirilen söz konusu haksız rekabet eylemlerinin menine(yasaklanmasına)" hükmetti.

UBER APLİKASYONU ÜZERİNDEN SARI TAKSİ HİZMETİ VEREBİLECEK

  1. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin UBER'in, uber taksi uygulamasının haksız rekabet oluşturduğu yönündeki kararını da kaldırdı. Yerel mahkemenin kararında sadece XL araçlar üzerinde değerlendirmede bulunduğunu gerekçe gösteren 13. Hukuk Dairesi, UBER XL ile ubertaksi arasında bir ayrım yapılması gerektiğini, UBER'in ubertaksi uygulaması üzerinden sarı taksiler ile hizmet verebileceğine hükmetti.

TARAFLAR İSTERSE KARARI YARGITAY'A TAŞIYABİLECEK

  1. Hukuk Dairesi, karar tutanağına, bu kararının taraflar tarafından Yargıtay'a taşınabileceğini yazdı.

NE OLMUŞTU?

Uber'e ilişkin olarak taksici dernekleri ve birlikleri dava açmış ve sonucunda Uber'in Türkiye'deki tüm faaliyetleri sonlandırılmış, web sitesi ve uygulamalarına da erişim engeli gelmişti.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
kesinlikle uber gelmeli hayatımızda olmalı neden olmasınki adam gibi konuşmasını bilen şöför ve vip araç tabikide uber olmalı
Bir an önce uber gelsin o cok bilmiş cahil gurubundan kurtulalim bu sozumu yum.taksiciler için demiyorum ama.yuzdeye vurursak herkez neyin ne olduğunu biliyor
İsteyen istediği arabaya binsin Herkes parasına göre hareket etsin yok ona binme bizim arabaya bin yok bizim arabaya bin me ona bin bu ne kardeşim uber gelsin özel günler özel yerler için özel araba haftalık kiralayacağına saatlik cüzi öde
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler