FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Sigortacılık sektöründe büyüme bu yıl da sürüyor

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği Başkan Yardımcısı Gülen: - "İlk üç aylık rakamlar dikkate alındığında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11'lik bir büyüme var. Geçen yılın büyüme trendi 2018 yılı için de devam ediyor" - "Geçen yıl özellikle Amerika sahillerinde yaşanan üç büyük kasırga, sigorta sektörünün ciddi hasarlar ödemesine sebep oldu. 100 milyar doların üzerinde hasarlar ödendi"

CEM ŞAN - Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (Türkiye Sigorta Birliği) Başkan Yardımcısı ve Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sigortacılık sektörünün 2017'de yüzde 7 civarında büyüdüğünü belirterek, geçen yılın büyüme trendinin 2018 yılı için de devam ettiğini söyledi.

Gülen, AA muhabirine, Türkiye sigorta sektörünün 2017 yılını 46,5 milyar liralık prim üretimiyle kapattığını ifade etti.

Türkiye ekonomisinin yüzde 1,4'ünün sigortacılık faaliyetlerinden oluştuğunu ifade eden Gülen, "Bu, küçük bir rakam. Daha gidecek çok yolumuz var." dedi.

Bu oranın Doğu Avrupa ülkelerinde yüzde 2,5 civarında, Güney Avrupa ülkelerinde yüzde 2,5-3 arasında, Batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 3'ler seviyesinde olduğunu vurgulayan Gülen, "Böyle bakıldığı zaman Türkiye sigorta sektörünün büyüme potansiyeli var." ifadesini kullandı.

- "İyi büyüyen, güçlü giden, hızlı giden bir pazar"

Gülen, geçmiş yıllara bakıldığında sigortacılık sektörünün oran olarak Türkiye ekonomisinin iki katı büyüdüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Yani sigortacılık sektörünün potansiyeli var. Sektörümüz açısından 2017 büyüme oranının biraz daha yavaş olduğu bir yıldı. Yüzde 7'lerde büyüdü. Trafik sigortaları hariç baktığımız zaman 2017 yılında toplam pazarın yüzde 18 büyüdüğünü görüyoruz ki bu güçlü bir büyümenin işaretini veriyor. Pazar iyi büyüyen, güçlü giden, hızlı giden bir pazar. Türkiye ekonomisi büyüdüğü sürece sigorta sektörü Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyümeye devam edecektir. İlk üç aylık rakamlar dikkate alındığında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11'lik bir büyüme var. Geçen yılın büyüme trendi 2018 yılı için de devam ediyor. Zorunlu trafik sigortalarını hariç tuttuğumuz zaman yüzde 15-16'lık bir büyüme var."

- 3 kasırgaya 100 milyar doların üzerinde ödeme

Dünyada sigortacılık sektörünün çok büyük olduğunu dile getiren Gülen, toplam 5 trilyon dolara yakın prim üretiminin gerçekleştirildiğini vurguladı.

Gülen, geçen yıl Amerika sahillerinde yaşanan üç büyük kasırganın sigorta sektörünün ciddi hasarlar ödemesine sebep olduğunu belirterek, "100 milyar dolarların üzerinde hasarlar ödendi. O yüzden dünya sigorta sektörü geçen yılı çok karlı olarak kapatmamıştır. Büyük doğal afetlerin olduğu bir yıldı." dedi.

Son birkaç yıldır dünya ekonomisinin büyümeye başladığını dile getiren Gülen, "Sigortanın büyümesinin geldiği yerler daha çok bizim gibi gelişen ülkeler. Asya ülkeleri sigortacılığın daha hızlı büyüdüğü ülkeler. Batı Avrupa'da veya gelişmiş pazarlarda sigortacılığın büyüme oranları bize göre çok daha düşük." diye konuştu.

Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler