FİNANS

ABD devi şirketin otomobil satışları, çip sıkıntısı nedeniyle ağustosta yüzde 33 azaldı

Teknoloji devlerini ve otomotiv sektörünü vuran çip krizi ABD'nin büyük otomobil üreticilerinden Ford'un satışları olumsuz etkiledi. Ford'un satış rakamları, ağustosta geçen yıla kıyasla yüzde 33,1'lik düşüş gösterdi.

ABD devi şirketin otomobil satışları, çip sıkıntısı nedeniyle ağustosta yüzde 33 azaldı

Şirketten yapılan açıklamada, Ford'un geçen ay toplam 124 bin 176 yeni araç sattığı kaydedildi.

FORD SATIŞLARI YÜZDE 33,1 DÜŞTÜ

Açıklamada, Ford'un ABD satışlarının ağustosta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33,1 azaldığı belirtildi.

Söz konusu dönemde kamyon satışlarının yüzde 29,4 azaldığına işaret edilen açıklamada, SUV modellerin satışının yüzde 25,3 ve otomobil satışlarının yüzde 86 azaldığı aktarıldı.

Öte yandan Amerikan otomobil üreticisi General Motors (GM), ABD, Kanada ve Meksika'daki 8 fabrikasında çip sıkıntısı nedeniyle üretim kesintisine gideceğini bildirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde otomotivde başlayarak elektronik gibi sektörlere sıçrayan küresel çip tedariki sorunu üretimde aksamalara neden olmaya devam ediyor.

Danışmanlık firması AlixPartners'a göre, çip sorunun 2021'de küresel otomotiv endüstrisinin gelirinde 110 milyar dolarlık kayba neden olması bekleniyor.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
1900 doksanlı yıllarda arabası olan gerçekten zengin de 2020 birdeyiz vallahi billahi şu anda arabası olan zengin evi olan zengin değil yani 1900 doksanlı yıllara geri döndük yazık günah on liralık arabaya 50.000 TL yazmışlar yazık artık devlet vatandaşına sahip çıkmalı
Teknolojiyi yakından takip eden biri olarak bunun koca bir yalan olduğunu düşünüyorum. Çip denen malzeme TV,notebook,telefon,pc,tablet ve daha sayamayacağım hemen her cihazda farklı türleriyle mevcut olan bir malzeme. Diğer her şey için haldır haldır üretilirken sadece arabalar için üretilemiyor bulunamıyor öyle mi? Araç firmaları kime ait? Küresel sermayeye. Bu kriz Global Resetin bir parçası olmasın.
@zafer.kaymak Apple ve AMD gibi dev firmalar o kadar hacimli siparis veriyor ki otomotiv firmalarinin gectigi siparisler ve istedikleri urunlerin kar marji daha dusuk kaliyor. Teknolojiyi yakindan takip edip bunlari bilmemek de ilginc yani. Ustelik pandemi de talep patladi, elektronik cihazlara talep cok yuksek, uretim yetmiyor. Yeni fabrikalar kuruluyor ama cip fabrikasi kurmak kisa bir is degil.
hep dış güçler. hep küresel sermaye. bu nesaja yorum yazdığın alette küresel sermayenin yapımı. küresel sermaye olmasa senin bu komplo teorilerini sadeve evindeki insanlar dinleyebilirdi ama şimdi herkese duyurabiliyorsun. bunlara gelince küresel sermaye aklınıza gelmiyorda ulaşılamayan herşeyde küresel sermaye suçlu....
Başka bir oyun var yoksa pandemi öncesi böyle bir sorun yoktu. Türkiye ye kursunlar çip Fabrikası 4 lü vardiya sabah akşam üretim yaparlar!
@isabi_2021 Bir cip fabrikasinin maliyeti 10-15 milyar dolar, saka mi yapiyorsunuz? Iplik fabrikasi degil bu :) Kuruldugu yerin fay hatlari bile inceleniyor. Keske olsa ama cok zor..
Geri Dön