FİNANS

Araç sahipleri dikkat! Araç muayene gecikme bedelleri yeniden düzenleniyor

Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gecikilen her ay için araç muayene bedelinin yüzde 5'i olarak hesaplanan gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında yeniden belirlenecek.

TÜVTÜRK'ten yapılan açıklamaya göre, hesaplanan toplam gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranlarına ve aracın muayeneye geliş tarihine göre değişiklik gösterebilecek.

Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

MUAYENE GECİKME SÜRELERİ İÇİN BİR SINIR YOK

31 Aralık 2021'e kadar geçerli yeni düzenlemenin tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını duyurdu. Buna göre, düzenlemeden muayenesi 1 ay geciken araçlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabiliyor.

Öte yandan, araç muayene işleminin gerçekleştirilmesi için araç sahiplerinin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik para cezası veya otoyol geçiş borcu da bulunmaması gerekiyor.

Yeni düzenlemeyle sadece araç muayene gecikme ücretlerine değil, söz konusu diğer borçların gecikmelerine de önemli indirim imkanı getirildi. Böylece yapılandırmadan faydalanan ve bu borçları nedeniyle uzun süre aracını muayeneye ettiremeyen araç sahipleri için önemli bir imkan doğuyor.

Her bir taşıt için MTV, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Araç muayene hizmeti randevularının "www.tuvturk.com.tr" internet sitesinden, "0 850 222 88 88" numaralı çağrı merkezinden ve e-devlet üzerinden tüm araç sahiplerine ücretsiz olarak verildiği belirtildi.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
MİLLETİ SOYUYORLAR BUNUN ADI SADECE SOYGUN
millet artik muayeneye de gelmez nasil olsa cezası az diye.
tüvtürk adam gibi açıklasın acaba son 20 yılda muayeneden geçmeyip trafikten çekilen araç sayısı kaç? tabiki sıfır. eee millet ne diye tüvtürke her yıl milyarlarca para ödüyor?
Zaten çok salakça, tüv daha fazla kazansın diye bir uygulamaydı şimdi daha az salakça olmuş iyi olmuş. Neden yaptırmadığım bir şey için gecikme ödüyorum ki? Belki aracımı garajımda tutup binmeyeceğim kime ne! Neden trafiğe çıkmadığım için para ödüyorum? Vizesiz çıkarsam yapıştır kol gibi cezayı kabul ama çıkmıyorsam kime ne !!!
ilk defa vatandaşa olumlu bişey çıkmış hayret umarım yanlış haber değildir.
3 yıldır yok idi muanem geçen ay 500 TL verdim fark ne şans bendeki
@muhammet871987 olumlu bir şey yok.millet zaten muayne olmamış.cezasınıda yatırmamış.affediyorlarkine alırsak kar diyorlar.
@muhammet871987 seni beklemişler hocam
Geri Dön