FİNANS

Honda'nın fabrikasında HABAŞ yerli hibrit otomobil üretecek!

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Honda'nın kapattığı fabrikayı satın alan HABAŞ, fabrikada yerli hibrit otomobil üretimine başlayacak. HABAŞ fabrikayı 24 yıldır üretim yapan Honda'dan satın almıştı.

Türkiye'de üretimini durdurarak kapatan Honda’nın fabrikasını satın alan HABAŞ, burada yerli hibrit araç üretmek için hazırlıklarına başladı.

DHA'da yer alan habere göre, HABAŞ yetkililerinin 30'a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde oldukları, yerli hibrit otomobil markası ile seri üretime başlayacağı öğrenildi.

Ayrıca HABAŞ’ın, İngiltere'de bulunan kapanan Honda fabrikasının ekipmanlarını Türkiye'ye getireceği ve eski çalışanlara da teklif götürdüğü belirtildi.

24 YILDIR HONDA ÇALIŞTIRIYORDU

1997 yılından bu yana, 24 yıldır üretime devam eden Honda'da Türkiye devri geçtiğimiz hafta sona erdi.

habas-hondanin-fabrikasinda-yerli-hibrit-otomobil-uretecek_4965_dhaphoto3

2019 yılında gerçekleştirdiği bir duyuru ile Gebze'de bulunan ve Türkiye'de de fazlasıyla popüler olan Civic modelini ürettiği fabrikasında 2021 yılı Eylül ayında üretimi durduracağını açıklayan Honda, fabrikayı resmen kapattı.

FABRİKA HABAŞ'IN OLDU

Honda'nın fabrikasının yeni sahibi ise HABAŞ olmuştu. Japon üreticiden yapılan açıklamada, “Honda Türkiye AŞ, Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğu'na devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile en kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye AŞ, etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir” denilmişti.

habas-hondanin-fabrikasinda-yerli-hibrit-otomobil-uretecek_4965_dhaphoto1

Yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan Habaş Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor. İlk olarak “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılan topluluk, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan bir sanayi kuruluşları topluluğu

habas-hondanin-fabrikasinda-yerli-hibrit-otomobil-uretecek_4965_dhaphoto2


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
helal olsun japonlara biz Türklerin yapmadığı şeyi adamlar yaptı. Fabrikayı kapattı ama çalışanların hakkını fazlasıyla verdi.. aynı gün prim ihbar kıdem ve fazla fazla maaş ödedi.. beklentilerinin 5 katını hesaplarında gören işçiler şok oldu.. hayatımda bunu yapan birtane müslüman görmedim.
Müslümanlarda bunu göremezsin kardeşim. Manisalı madenciler verilmiyen haklarını mahkemeyle aldılar. O bile yıllarca ödenmedi.
Japonlara helal olsun sana ve senin gibi müslüman geçinenlere yuh olsun. Hemen dine küfür edin.
verir tabi 10 TL Lil arabayı 1000 TL ye cakarsan 5 değil 20 kat fazla maaş verirsin, amacına ulaştı Honda senin gibiler oldukça zaten
en iyi müslüman olduklarını idda edenleri gördük. İngiliz lerle bir olup, Atatürk e hakaret ettiler. Yaşamalı Laiklik. O zaman islam yaşar.
birader konu Japonların kaç para verdiği değil. fabrikayı Türklerin alıp üretime açması. tabi ki diğeri çok güzel birşey ama fabrikanın alınıp üretim yapılabilecek olması daha güzel
Saçmaladığının farkındasındır umarım. İşçilerine varlığının yarısını dağıtan Müslümana Şahid oldum. Al bakalım buna ne diyeceksin. Senin gibi dünyaya gereksiz bir şekilde gelenlerin ettiği lafa bak. Yazık
hayırlı olsun ülkemize milletimize
ülkemize ve milletimize hayırlı olsun yorumunun , neyini beğenmemiş bazı mallar onu anlamadım. Burada herhangi eleştirilecek , begenilip veya beğenilmeyecek bir yorum yokki . Adam ne güzel Allah tan niyaz etmiş. Neyine muhalefet olmuşlar bu mallar
güvenliği kısmadan uygun ekonomik modeller üretirler inşallah. çok sevindim yani şunca haberin arasında bir tane güzel haber çıktı. umarım muzaffer olursunuz. başarılar.
Geri Dön