Yerli otomobil fabrikasının temeli atılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) yerli otomobilinin üretimi için Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait araziye kurulacak fabrikanın temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün 18.00’da yapılacak. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında tören sınırlı sayıda konukla yapılacak.

Yerli otomobil fabrikasının temeli atılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye'nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın Bursa'da kurulacağı açıklamasının ardından, Gemlik ilçesi TSK'ya ait arazi tahsis edildi. Fabrika inşaatının başlayabilmesi için gerekli olan ÇED raporunun olumlu bir şekilde tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam tutarının ise 22 milyar TL olacağı öğrenildi.

2 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Bölgenin limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakın olmasıyla bilinirken, TOGG’a ait olacak Gemlik Gençali Mahallesi'ndeki askeri alanda yapılacak fabrikanın inşaat çalışmalarında 2 bin kişi çalışacak.

TOGG, yaptığı açıklamada, "TOGG, Gemlik fabrikası inşaatı için gerekli olan ÇED raporunu olumlu olarak aldı. Yıllık 175 bin üretim kapasitesi, tamamı doğuştan yüzde 100 elektrikli 5 farklı model, 4 bin kişiye istihdam. Türkiye'mize hayırlı olsun" ifadelerini paylaştı.

1

Havadan da görüntülenen bölge Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yol, ıslah ve altyapı çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika üretime geçtiğinde Avrupa'nın ilk geleneksel olmayan elektrikli araç tesisi olacak.

İLK ARAÇ 2022'DE

Doğuştan yüzde yüz elektrikli C segmentinde bir SUV'la başlayacak olan fabrikadaki üretim takip eden yıllarda tamamı yine yüzde yüz elektrikli C Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri yapılacak. İlk aracın 2022'de çıkması planlanıyor.

2

BAKAN VARANK'TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk'te yerli otomobil fabrikası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

varank

Bakan Varank'ın açıklamalarından notlar;

STRATEJİK KONUMU NEDENİYLE BURSA SEÇİLDİ

Türkiye otomotiv endüstrisinde çok güçlü bir ülke. 30 milyar doların üzerinde ihracat yapan bir ülke. Bunun kalbi ise Bursa ve Kocaeli. Bu yüzden Bursa Gemlik tercihimiz oldu. Askeriyemiz bize sahip olduğu önemli bir arazinin bir kısmını bize vermiş oldu. 1 milyon 200 bin metrekarelik arazinin hali hazırda bulunması sebebiyle tercih oldu.

BUGÜN ÇOK ÖNEMLİ ADIM ATMIŞ OLACAĞIZ

Süreci anlatayım Aralık sonunda biz Türkiye'nin otomobilini dünyaya tanıtmıştık. Ben de geldim. Tekrar araçlara yakından bakma fırsatım oldu. TOGG'un merkezine de gitmemiştim. Bu arabanın fabrikası yok nasıl üretecek diye sorulmuştu. TOGG fabrikadan, banttan indirilişine ve satışına kadar önemli bir şekilde planladı.

18 AYLIK SÜREÇTE İSTİHDAM ÇAĞRISI SÜRECEK

Hem fabrika hem de burada merkezi kurmaya başlıyoruz. O günden beri TOGG işe alımlara devam ediyor. 18 aylık süreçte fabrika inşaatı devam ettiği süreçte sona yaklaşırken de ilanlar olacaktır. 4 bin kişiye istihdam sağlanmasını bekliyoruz. 175 bin araç kapasiteli bir fabrika olacak.

Gürcan bilgiyi verecek. Otomotiv endüstrisinin pandemiyle değişimi hızlanacaktır. Elektrikli aracımız. SUV ve doğuştan elektrikli olacak. Biz eski teknolojiyi geride bırakıp yeni teknolojiyle yola çıkacağız.

2022'nin son çeyreğinde banttan indirilmesi planımız.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
hala bu yalanlara inanaıyıor millet. Yahu milyar dolarlkar harcaytıp yenhiden yapacağınıza hazır honda fabrikayı satıyor alsanıza gerekli modifikasyonları yapıp orda üretin.
honda fabrikasıyla falan olacak bir iş değil o Türkiyede hiçbir altyapı bulunmazken bir iki fabrikayla olacak bir şey değil otomotiv üretimi milletin parasını har vurup harman savurmaktan başka bir şey yapılmıyor. Ne zaman ekonominin kötü olduğu anlaşılsa milli yalanlar başlıyor yok milli araba, yok milli uçak, yok Türkiye süper güç hikayeleri.
@akcakoca41 Sizin gibi insanları da ben anlamıyorum. Arabayı devlet yapmıyor. Kimisi diyor oy için kimisi para kaçırıyorlar vs vs... Yahu TOGG devletin desteklediği özel şirketlerin giriştiği bir iş. ÖZEL ŞİRKET diyorum bastıra bastıra. Gidin zorluya, anadolu grubuna sorun niye almıyorsunuz diye. Sizin gibi insanları, hiç çekinmeden söylüyorum vatan haini olarak görüyorum. Okumadan etmeden ne nedir ne ne değildir bilmeden sırf hükümet düşmanlığı için saçma mantıksız yorumlar yapıyorsunuz. Üzüldüğüm konu şu, sizin gibi kötü insanların yaydığı yalanlara bir çok insanın maalesef kanması...
çok zevisin. kaç tane otomobil ürettin hayatında.????
çok zekisin. kaç tane otomobil ürettin hayatında? pazar tezgahı mi bu, hemen dönüştüresin. başka yerde söyleme, vallahi gülerler...
Ne gereksizler siniz Bi bitmiyorsunuz
ben inanmıyorum.ne zaman oylar düşmeye başlıyor,hemen millete bir gaz verme haberi ortaya atılıyor.2011 de uçaklarımız olacaktı.ekonomide uçacaktık,hepsi yalan oldu.bahanelerde hazır.depremdi,sel felaketiydi,dış güçlerdi,koronoyadı....
tum ulkeler agzini acmis bizim ihalarimiza sihalarimiza salyasi aka aka bakiyo bu da daha ucak yapmadiniz diyo yuh be sen mars'tan dun mu geldin
helal olsun reis,
Dışı italyan içi alman helal olsun hepinize...
temel reis mi yoksa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler