FİNANS

Pozisyon fazlası nedir?

Menkul değerlerde ya da herhangi bir finansal araç dâhilinde sahip olunan fazla net pozisyon pozisyon fazlası olarak anılır. Kısa tanımı ile bir değerdeki fazla sahipliğin ifadesi olan bir terimdir.

Pozisyon fazlası nedir?

Borsada birçok terim ve ifade bulunur. Bunlardan biri de pozisyondur. Short position ve long position ifadeleri de bunlar arasında yer alır. Pozisyon fazlası, finansal literatürde long position adı ile de bilinir. Herhangi bir finansal araç için sahip olunan fazla pozisyonu ifade edebilmek için kullanılır.

Pozisyon fazlası nedir?

Eğer bir yatırımcı, menkul değerin, finans aracının ya da malın değerinin artacağını düşünüyorsa bu aracı, menkul değeri ya da ürünü aldığı zaman long poziton işlemi gerçekleştirmiş olur. Genel anlamı ile bir yatırımcının ileri bir tarih için alacaklı olma durumu söz konusu ise bu durum uzun pozisyon olarak isimlendirilir. Örnek olarak bir ay sonra belli bir miktarda Euro alacağı bulunan bir şirket, Euro TL kuru için uzun pozisyon sahibi demektir. Bir diğer örnek olarak da 20 bin ABD doları nakit pozisyon fazlasına sahip olmak, bir portföyde, nakit ABD doları borçları düşüldükten sonra, net olarak 20 bin ABD doları nakde sahip olmaktır.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler