Açma kebabına yoğun ilgi! Günlük 12 bin 500 TL kazanıyor

Adana'da 800 gram kaburga etinin zırhla çekilip, şişlerin üzerine genişçe açılarak pişirilen ‘açma kebabı’ yoğun ilgi görüyor. Restoran sahibi Yaşar Aydın, porsiyonu 25 lira olan açma kebaptan müşterilerine günde yaklaşık minimum 400-500 porsiyon satarak 12 bin 500 TL'lik gelir elde ediyor.

Adana’nın merkez Yüreğir ilçesindeki restoranın sahibi Yaşar Aydın, erkek kuzu etinin kaburgasından çıkarılan eti ‘zırh’ diye tabir edilen büyük bıçakla çekip, içinin daha iyi pişmesi için mangala dizdiği şişlerin üzerine açarak ‘açma kebap’ yaptı.

GÜNLÜK 12 BİN 500 TL'LİK GELİR

Aydın, porsiyonu 25 lira olan açma kebaptan müşterilerine günde yaklaşık minimum 400-500 porsiyon satarak 12 bin 500 TL'lik gelir elde ediyor.

Kentin önde gelen lezzetlerinden Adana kebabına getirdiği yeni yorumun ilgiyle karşılandığını belirten Aydın, özellikle Adana dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin, açma kebabını çok beğendiğini söyledi. Daha önce kendine has tarzıyla yaptığı boru kebabının kent sınırlarını aştığını ve açma kebabın da benzer tepkiyle karşılaşacağını ifade eden Aydın, "Bu lezzetin sırrı etin erkek kuzudan alınması ve zırh ile çekilmesi. İçinin daha iyi pişmesi için açma kıyma yapıyoruz. Böylece daha lezzetli oluyor. Şehir dışından gelen insanlar çok beğeniyorlar" diye konuştu.

"NAMINI DUYDUK, GELDİK"

Ankara’dan gelen ve açma kebap yiyen Gül Yeter ise "Çok lezzetliydi, çok beğendik. Salatalar, sunum çok güzeldi. Daha önce açma kebabı duymamıştım. Adana’da ünlüymüş. Biz de gelip yedik ve çok beğendik" dedi.

Osmaniye’den gelen Recep Akyol ise açma kebabın namını çok duyduklarını ve denemek için kente geldiklerini kaydetti.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
BUNU TAKİBE ALMALI MALİYE BAKALIM 12 500 TL ÜZERİNDEN VERGİ ÖDENİYORMU
Ülkede dünya kadar vergi borcu silinenleri aldık bumu kaldi
kaburgacı yaşar yaparsa muhteşem leziz olur
ağa bu ne yaa yemede yanında yat.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler