Bahçeli'den EYT açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetinin değerlendirmesi Türkiye açısından bize göre isabetli olmuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nın ardından Muhalefet Kulisi'nde oturan MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yanına geldi.

Bahçeli ile bir süre sohbet eden Erdoğan, gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorusu üzerine "Güzel bir sürpriz oldu." dedi.

Görüşmede, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da yer aldı.

EYT açıklaması

Bahçeli, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda, "Cumhurbaşkanı'nın son konuşmasındaki değerlendirme bizim için de genel kabul gören bir değerlendirmedir. Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetinin de değerlendirmesi Türkiye açısından bize göre isabetli olmuştur." dedi.
"Erken emeklilik yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT konusunda yaptığı son açıklamada, "Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK:AA

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani EYT’ler gündemi yakından takip ediyorlar ve bulabildikleri hemen her platformda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. EYT’de son durum nedir? Ve yasa çıkarsa kimler, ne zaman emekli olabilirler?

NACİ AĞBAL'DAN EYT BÜTÇESİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir soru üzerine ise "2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi." dedi.

EYT ÇIKACAK MI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.

Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi.

EYT NEDİR?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. EYT sorunu 1999'da emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıktı. 8 Eylül 1999 gününe kadar

işçiler emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük prim ödeme gün sayısı.

Yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60'a, prim gün sayısı ise 7000 güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi

NE ZAMAN EMEKLİ OLURLAR?

Bugün yasa çıksa dahi EYT’lilerin hemen emekli olması mümkün değil. EYT’lilerin emekliliğinin en az 10 yıllık süreye yayılacağı, emekli olacakların sayısının 750 bin ile 1 milyon kişi aralığına düşeceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 170 yorum
Bakmayın Kemal'in şimdiki durumlarına SSK Genel Müdürü iken Yaptığı açıklamaları bir okuyun Göreceksiniz Emeklilik Yaşını nerdeyse 80 e çıkartılması gerektigine dair açıklamalarını.. Anca atıp tutmayı bilir.. Birde Kundaktaki Torununu Sigortalı yapmayı
@gamlibaykus13 niye beğenmediniz doğru söz zorunuza mı gitti? Tebrikler kardeşim doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Ben gerçekten yasa çıksa emekli olmaya hak kazanmış kişiyim, yorum yazanların çoğu konuyu bile bilmiyordur emin ol.
@gamlibaykus13 Gayet doğru bir tespit olmuş.
@gamlibaykus13 YAHU ÖYLE YADA BÖYLR.ORTADA BİR TOPLUMSAL SORUN VAR.DEVLET EMEKLİ EDEMİYORSA İŞ VERECEK.YAŞ 49 İŞ YOK.NE YİYECEĞİZ YAHU.ÖYLE ARKANI DÖNÜP GİTMEK OLURMU.BUMU SOSYAL DEVLET.BENİ 2 SENE SONRA EMEKLİ EDECEKSİN ,BİZDE DİYORUZ Kİ,ŞİMDİ EMEKLİ ET 2 SENE SONRAKİ MAAŞ SANDIĞIMIZDAN KESİNTİ YAP.YİNE DEVLETİN CEBİN PARA ÇIKMAYACAK.
@gamlibaykus13 ya buradan da CHP'ye saldırmayı başardın ya müstehak bize, boşuna adamlar çıkıp bu milletin a......... koyacağız demiyor.
@gamlibaykus13 AÇ OKU BAK BAKALIM ÖYLE Bİ AÇIKLAMA VARMI BU SİSTEM AKP İLE GELDİ TABİKİ GELSİN AMA SİZİN ZİHNİYETİNİZ BOZUK 2 YIL MİLLET VEKİLİ OLAN NEDEN EMEKLİ OLUYOR BUNU SORGUSUNU YAPAMAYACAK KADAR ACİZLERSİNİZ.
@gamlibaykus13 torununu sigorta yapma olayını niye bu kadar takıyorsunuz.o zamanlar oluyormu,oda yaptırmış.gayrimeşru bir durum yokki.benim elime fırsat geçsin bende yaptırırım.
@orhancetin79 ben de yaşa takılıp 7 sene bekleyip sonunda emekli olabildim.Sistem hatalı mı,evet..Yalnız bu sistem akp den önce geldi.. O çok bilmiş yaşar okuyan'ın eseri.
bos konusuyorsun kişilerle değil bizim işimiz , sistem ile , anlayabiliyor musun !! o donem emeklilik yas ve ücretine bak kaç çuval un alirdin birde simdi emeklilik yas ve aldığı paraya bak ya az mantıklı yorum yapın , bırakın kişileri
@orhancetin79 okuduğundan haberin yok milletvekili 2 yılda emekli olmuyor.
@elebele_1978_vakba ..? adam sistem akp ile geldi diyor,sistemin yanlış olduğunu söylüyorum zaten,bu sistemi milletin başına bela edene niye bi laf etmiyorsunuz.? Benim yorumuma yaptığın yorumu oku,mantık bulabilirsen haber ver..
yazıklar olsun sana.Fikrin yok zikrin var
şaşırmadık zaten baston spor!
Anca mıymıy eder CHP'liler. Kemal'in SSK Genel Müdürü iken Yaptığı açıklamaları bir okuyun Göreceksiniz. Ona kalsa Emeklilik Yaşı 80 olmalıydı.. Anca atıp tutmayı birde Kundaktaki Torununu Sigortalı yapmayı bilir
@bulent_akkoc KAYIK REİSİ TORBAYLA ZOR AYAKDA DURUYOR,OBİR DANDİK BİR AYAĞI ÇUKURDA.HER İKİSİ 2023 GÖREMEYECEĞİNDEN SUÇ BASTIRIYOR
BU DANDİKLER ÇÖZÜM DEĞİL,TAM BİR KANGREN VE ÖLÜ PROJECİLERDİR.
YAHU ÖYLE YADA BÖYLR.ORTADA BİR TOPLUMSAL SORUN VAR.DEVLET EMEKLİ EDEMİYORSA İŞ VERECEK.YAŞ 49 İŞ YOK.NE YİYECEĞİZ YAHU.ÖYLE ARKANI DÖNÜP GİTMEK OLURMU.BUMU SOSYAL DEVLET.BENİ 2 SENE SONRA EMEKLİ EDECEKSİN ,BİZDE DİYORUZ Kİ,ŞİMDİ EMEKLİ ET 2 SENE SONRAKİ MAAŞ SANDIĞIMIZDAN KESİNTİ YAP.YİNE DEVLETİN CEBİN PARA ÇIKMAYACAK.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler