Doğal gaz faturaları cebinizi yakmasın! İşte yüzde 50 tasarruf için püf noktaları

Ülke genelinde sert yüzünü göstermeye başlayan kış, doğalgaz faturalarını da kabartacak. Enerji tasarrufu ile ev ekonomisinde yüzde 50 tasarruf sağlanabilecek.

Enerjinin yaklaşık yüzde 37’si konut gibi yaşam alanlarında tüketiliyor. Ayrıca tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma için harcanıyor. Yükselen doğalgaz fiyatları ile birlikte evlerin enerji ihtiyacı bu kış faturaların da ısısını artıracak.

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Enerji Bakanlığımızın da sadece kamu binaları değil Türkiye’deki tüm konutları enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusunda uyardığı ve bu konuda önlemler almak amacıyla projeler geliştirdiği bir gerçek.

Enerji verimliliğini başta yapılarda olmak üzere hayatın her alanında birincil öncelik olarak belirleyen VERİMDER olarak tüm bireyleri enerji ve ısı tasarrufunda etkin olmaya davet ediyoruz. Ulusal ve uluslararası standartlara uygun kalitede malzeme ve kaliteli işçilik ile yapılacak ısı yalıtımı uygulaması sayesinde, binaların ısıtılması ya da soğutulması için harcanacak enerjide ve enerji için ayrılan bütçede %35 - %50 arasında tasarruf sağlanabilir. Ülkemizde ısıtma için kullanılan yakıt ve elektrik tüketimine bağlı olarak, sera gazı salım miktarının ve çevre kirliliğinin azaltılmasına da yardımcı olunur” dedi.

Prof. Alkin sözlerine şunları da ekledi: “Isı yalıtımı sayesinde dış cephenin sıcaklığı ile iç cephenin sıcaklığı birbirine karışmayacağından, yapıları ısıtmak için kullanılacak enerji miktarı düşer. Dolayısıyla ay sonu gelecek doğalgaz faturalarında da gözle görülür bir düşüş gözlenir.”

“NEDEN ISI YALITIMI YAPMALIYIZ?”

Kış aylarında evi ısıtmak için kullanılan enerjinin %50’si dış cephenin yalıtımsız olması nedeniyle boşa gidiyor. Her ay ödediğiniz doğalgaz faturasının yarısı ısı kaybı nedeniyle buharlaşıyor.

Yüksek doğalgaz faturalarını düşürmek ancak ve ancak ısı yalıtımı ile mümkün.

Dış cephe ısı yalıtımı, tasarrufun yanı sıra binanın dış yüzeyinde oluşabilecek yoğuşmanın neden olduğu bakteri, mantar, siyah leke ve küflenmenin de önüne geçiyor.

Isı yalıtımı, binanın taşıyıcı sistemini rutubetten uzak tutarak, ömrünü uzatıyor, değerini yükseltiyor.

İŞTE 10 MADDE DE ISI YALITIMININ AVANTAJLARI

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
DOĞALGAZ FİYATLARINI UCUZLATSALAR DAHA RAHAT ISINIRIZ. GEÇEN KIŞ 1OO TL LİK DOĞALGAZ ALIYORDUM 1O5 KONTÖR FALAN EDİTORDU,1O.12.2019 TARİHİNDE ALDIM 1OO TL LİK DOĞALGAZ 48 KONTÖR YAPTI. 1 YILDA % 52 ZAM GELMİŞ. HANİ ENFLASYON ORANI YILLIK % 8 DİYENLERRRR
iyi sacmalamissin gecen sene 100 liraya 77 mkup ediyodu bu sene 55 mkup ediyo dogrusu bu
Açamıyoruz ki tasarruf yapalım battaniye kazak içlik sayın devlet büyükleri çıksın da vatandaşın evini gezsin ne haldeler baksın bi.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler