Et ve Süt Kurumu, elde kalan kurbanlıkları satın alacak

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğünce, Kurban Bayramı dolayısıyla pazarlara getirilen ancak yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıkların, kurum tarafından satın alınacağı bildirildi.

Et ve Süt Kurumu, elde kalan kurbanlıkları satın alacak

Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre canlı ağırlık ortalaması 400 kilogram ve üzeri, besi kondisyonu yüksek erkek sığırların canlı tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülecek. Elde edilen ağırlık 17 lira ile çarpılarak fiyatlandırılacak.

Canlı ağırlık ortalaması 320-399 kilogram arası erkek sığırlar için ise aynı yöntemle elde edilen ağırlık 16 lira ile çarpılacak.

Ayrıca 2'nci ve 3'üncü kalite dişi kesimlik sığırların satın alma işlemleri ise canlı değil Kurumun mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

Küçükbaş hayvanlarda ise tokluk firesi düşülmeyecek. Tokluların canlı kilogramları 14 lira, koyunların canlı kilogramları 12,5 lira, keçilerin canlı kilogramları 10 lira üzerinden satın alınacak.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 53 yorum
Vatandaşın aldığı fiyatın %25-30 aşağısı fiyat. İyi fırsatçılık. Üretici her durumda nasıl olsa mağdur. Tokluk firesi ne yaaa yeni mi çıktı. İyi yöntem, vallahi yazık vatandaşa. Ama yinede veriyorlar oyu(5 büyük şehir hariç), verecek başka kim var diyenlere iyi küpeler.
vermek zorunda değiller.Geri götürmek için masraf yapicaklar.Ondan kurtuluyorlar.Kalan hayvan her zaman ucuz olur.
@medikalci bayramda vatandaşa kilosu 35 lira civarına sattılar. hiç pazarlık bile yapmadılar.. sonra mağdur olduk.. oldu canım.. vatandaşa kilosu 34-35 yerine 24-25 e satsalardı ortalama bi büyük baş kurban fiyatı 3000-4000 lira daha uygun olurdu. hem daha fazla insan kurban keser, hem sirkülasyon devam ederdi, hem de isyan ettiğiniz bu fiyatlarla kuruma satmak zorunda kalmazlardı. zaten satmayacaklar..ömrü az kalan hayvanları verecekler diğerleri 1 sene daha besleyip seneye daha pahalıya satacak. zaten kuruma satan kişi sayısı az olacağı için de normal et fiyatları inecek kadar etkilenmeyecek
@44mustang44 Sen yem fiyatlarının ne kadar olduğunu, tohumun gübrenin veya mazot un ne kadar olduğunu bilimiyosun galiba maliyet hesabı yaptıgın zaman kurtarmıyor sen burdan boş boş salla
@smhkk_2019 haklısınız yem tohum vs vs fiyatlarını bilyoruz elbet et ve balık kurumu 16-17 liraya alacak kaça satacak en az 40 lira bayram öncesinde hayvan satıcıları kg fiyatını 35 lira yerine 25-30 lira arasında tutmuş olsalardı ellerinde hayvan kalmaz böylede ucuza satmak zorunda kalmazlardı sizler her zaman at gözlüğü ile bakmaya devam edin elin gavuru uzayda yaşam arasın bizler bu aptalca konuları tartışalım
dalgami geciyor bunlar acaba.kilosu 16 tl den bakkal bile satin alir.
rakamlara bak bu mu güzel haber!!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler