Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu, politika faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti. Merkez'in iki aydaki toplam faiz indirimi 7,25 puanı buldu.

Son dakika: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Uysal başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 3,25 puan indirerek yüzde 19,75'ten yüzde 16,50'ye çekti.

ART ARDA İKİ TOPLANTIDA İNDİRİM

Merkez Bankası, böylece iki toplantı üst üste faiz indirimine gitmiş oldu.

Merkez Bankası, temmuz ayında politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. 4,5 yıllık aranın ardından ilk kez faiz indirimi gerçekleşmişti.

Merkez Bankası'nın kararıyla ilgili kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen, rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmeye başlamıştır. Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Ağustos ayında tüketici enflasyonu temel mal, enerji ve gıda gruplarının katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu da, "PPK metni detaylarında önümüzdeki dönemdeki toplantılarda faiz indiriminin daha sınırlı olabileceği yönünde bir sinyal verildi" dedi.

TCMB Başkanı Murat Uysal, göreve gelmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk PPK toplantısında politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 19.75'e çekmiş, bu 4.5 yıllık aranın ardından gerçekleştirilen ilk faiz indirimi olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da haftasonunda yaptığı açıklamada, bugünkü PPK toplantısına işaret ederek, "Ben inanıyorum ki faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 85 yorum
BEYLER SİZ BUNA MAKYAJ MI DİYORSUNUZ? YOKSA PATİNAJ MI? HANİ DOĞALGAZ, ELEKTRİK, AKARYAKIT, TEMEL GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ UCUZLADI MI ACABA? ZAMLAR GERİ Mİ ALINDI YOKSA? YEMEZLERR, NOKTA!
Abicim faizlerin inmesi bile size batiyor anlam veremiyorum.
onlar'da ucuzlayacak inşallah,şuanda ekonomi düzelme noktasında
Bu zorlamanın bir tusinami si olacaktır , Bazen emir demiri kesmiyor.
@dostum2561 çok güldüm )))
@northstar123 onu anlatanilsem şaşardım zaten anlatmaya çalışsam sana sayfalarca ekonomi dersi vermem lazım,en basit olarak şu an Erdoğan ekonomik prensiplerden bi haber olarak faizi her şeyin sorumlusu görüp giderek daralan döviz faiz dengesini fahiş faizlerle aldığı dövizlerle döviz takebini şimdilik karşılamaktadır fakat bu stresi giderek büyütüyor ve her an ok yaydan çıkmaya hazır.şu an Erdoğan çökerttiği sistemi ekonomik prensipleri hiçe sayarak ayakta tutmaya çalışıyor,Fakat böyle bir şey yok,Sahte enflasyon açıklamaları ile,Döviz satıp piyasalara cılız müdahalelerle bu iş olmaz
@dostum2561 kesinlikle sana katılıyorum bak çok geçmeden 5-10 yıl içinde kriz atlatılır ve her şey yoluna girer.
nasıl bir oyunun icindeyiz
5.80 geliyor.
@yigidinharci_2017 5,60 girdi mi hııı dolarcıııı. sözde vatansever dolarcııı
biraz daha beklemen lazim parayı bozma zarardasın.. altına yatır dolar bitirir sizi..
@yigidinharci_2017 her yiğidin harcı değildir bunu yazmak helal olsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler