Tamirci kardeşlerin ısıtıcısı bilgisayarlardan az enerji harcıyor

Yozgat’ta 20 yıldır bilgisayar tamiratı yapan Mustafa, Şemsettin ve Derviş Karabacak isimli kardeşler, üzerinde beş yıl boyunca çalıştıkları proje ile bilgisayardan daha az enerji harcayan ısıtıcı geliştirmeyi başardılar. Bütçe dostu proje aynı zamanda çevre dostu ve montaj da gerektirmiyor. En cazip yönü ise diğer elektrikli ısıtıcılara göre yüzde 70 enerji tasarrufu sağlaması.

Tamirci kardeşlerin ısıtıcısı bilgisayarlardan az enerji harcıyor

Yozgatlı bilgisayar tamircisi kardeşler, bilgisayardan az enerji harcayan ısıtıcı geliştirmeyi başardı.

AR-GE çalışmalarının 5 yıl sürdüğünü belirten Mustafa Karabacak, “Uzun uğraşlar sonucu ısınmada oldukça tasarruf sağlayacak ısıtıcımızı tamamlayarak faydalanmaya başladık. Kendi denemelerimizi yaptık ve günün 24 saatinde çalışması halinde bir bilgisayardan daha az elektrik tükettiğini tespit ettik. Vatandaşımız evinde elektrikli ısıtıcı kullandığında aylık yüklü miktarda fatura öderken bizim geliştirdiğimiz sistem sayesinde bir lamba gideri kadar ancak elektrik harcanmış olacak. Kısacası az enerji ile daha verimli ısınma sağlamış olacağız” dedi.

“Katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha tasarruf sağlıyor”

Isıtıcının katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha fazla tasarruf sağladığını belirten Karabacak, “Isıtıcı sistemi üzerinde uzun zamandır çalışmalar yaptık ve denemeler sonucunda yüzde 70'e yakın enerji tasarrufu ve ısı verimliliği sağladık. Yozgat’ta kış aylarında ısınma giderleri çok fazla ve vatandaşlarımızı da ısınmada farklı arayışlara itiyor. Biz de bu kapsamda vatandaşlarımızın tasarruf sağlayarak ısınmada verim almaları için normal bir masaüstü bilgisayardan daha az elektrik harcayan katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha tasarruflu olan elektrikli ısıtıcımızı geliştirdik” şeklinde konuştu.

Isıtıcının patenti için işlemlere başladıklarını da söyleyen Mustafa Karabacak, “Şu an için patent işlemleri sürüyor. Isıtıcıyı almak isteyen ya da merak eden vatandaşlarımız firmamıza gelerek ısıtıcımızı inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilir” ifadelerine yer verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
ALLAH yolunuzu açık etsin .Kim bilir üniversite imkanları sizin gibi ufku açık gençlere sunulsaydı ne ürünler ortaya çıkartırdınız. Helal olsun diyorum.
@tchun ne acayip bir milletiz ya. hazır kışta geldi puhahahaaa. üniv imkanı bunlara sunulsaymış birde yok yaaaavvv
@sub_kro sen yazıdaki ince espiriyi bile kavrama yeteneğinden yoksunsun.Biraz kitap,gazete oku internette haber sitelerini gez ne demek istediğimi belki anlarsın espiriyi anlayanlar senin yorumunu beğenmemiş niye ki ne?.
benim bilgisayarın kasası 600 watt + monitörün enerjisi var. daha yüksek wattlılar var bunlar hiç azımsanacak bir güç değil. kaç wattlık masaüstü bilgisayara göre az enerji harcıyor??? neden doğru düzgün ısı değerleri vermeyerek reklam peşinde koşuyorsunuz.
@m.yilmaz5879 600 watt lık bilgisayar kasası olmaz, yalan söylüyorsun.
@ckalkan1 kasayı şöküp power in üzerinde yazan değeri oku.350 wattan aşağı kasa yok
Kalorifer peteğinin içine monte edilmiş mp3 çalar var. Her on dakikada bir üç "kulhü" bir "elham" okuyor. Yani cihaz dua gücüyle çalışıyor. Eğer temel fizik kurallarıyla çalışsaydı, yoktan enerji üretilemeyeceğini bilirdi.
Bize böyle girişimci mucit insanlar lasım..Öyle organik hoşavla olmuyor işler.. Millet marsa üst kuruyor..biz halla patatesde allah yazısı varmı diye bakıyoruz....
@scakmak1 son cümleye takıldım Allah(cc)ın varlığını yarattığı muhteşem nizam ve varlıklarda hissedemiyorsan değil marsa üs kurman jüpitere otogar yapsan nafile
Bir bilgisayar kasası ortalama 75-100 W enerji tüketir. Bunun altında bir harcamayla nasıl ısı verecek merak ediyorum.Ortalama bir resistanlı ısıtıcı 1500 Watın altında değil. İnverter klimalar bile ısı pompası olduğu halde bilgisayardan fazla yakıyor. Enerjinin kanunlarına göre verdiğinizden fazla alamazsınız malesef. Bu da bedava enerjiciler gibi sanki.
@krc1mhjoh5 belki de verilen enerjiden fazlası alınabiliyordur. olamaz mı?. adamlar bir şey yapmışlar bi araştırın. bi sonucunu bekleyin olmaz mı? hemen profesörlük taslamalar. asıl acayip insanlar biziz..
Yıllardır Avrupaya gidip gelirim fırsat verseler Türklerin neler yapabileceklerini bi bilseniz şaşarsınız.
Muhalefet değilim ancak yemeyin milleti!! Ben bilgisayar mühendisiyim. Bir bilgisayar saatte 600-800 Watt arası elektrik tüketir. En baba lamba ise 120Watt! ki evlerde 60-80 watlık ampul kullanılır. Eee hani bir lamba kadar tüketim iddiası nerde kaldı? Kaldı ki bunu kullanınca diğer tüm elektrikli ısıtıcılar gibi sadece ön kısmınız ısınır sırtınız yine buz kalır. Bir odayı komple ısıtmak için muhtemelen 6-10 adet arası gerekir. Zaten 1 tanesi 10 lamba güç tüketiyor en basit hesapla, 10 adet kullanınca 100 adet lamba kadar elektrik harcar. Üstelik lamba 4-5 saat yanar. Bu en az 14 saat.
maaşallah ...yolunuz açık olsun ..tebrik ediyorum
İNŞALLAH GERÇEKTİRDE ÜLKEMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAR
Helal olsun.İnş başarılı olursunuz. Bizlerde tasarruflu yerli ürün kullanırız.
banada imkan ve teşvik verilse işediğim idrar la çalışan motor yapardım
bu çocuklara hemen devlet tarafından koruma gerekiyor.. burası türkiye....başarılar beyler..
Helal olsun araştırılıp gerekli destek verilip seri üretime geçilmeli
ZAMANINDA SU İLE ÇALIŞAN ARABA YAPTILAR NE OLDU: PETROL BABALARI PARAYLA YA DA CANLARIYLA SUSTURDULAR ÇÜRÜTTÜLER. SENİNDE FAZLA ŞANSIN YOK EVLAT BU DÜNYADA.
inşallah dediğiniz gibidir ancak pek inandırıcı gelmedi bana çünkü fiziğe aykırı bir şey olamaz.bir mekanı ısıtmak için belli bir kalori harcamak lazım onun karşılığı kadar da kw harcarsın.kısaca almadan vermek allaha mahsustur.
Bizim şimdiye kadar en büyük icadımız kırmızı toz biberine kiremit tozu katmak oldu..Daha bizim buralarda gecenin bir yarısında 1-2 saat bazen daha fazla elektrikler kesiliyor kombi de durduğundan ev soğuyor.tekrar ısıtacam diye de fazla yakıyor..Daha memleketin doğru dürüst elektriği bile yok..
Bir bilgisayar kasası ortalama 75-100 W enerji tüketir. Bunun altında bir harcamayla nasıl ısı verecek merak ediyorum.Ortalama bir resistanlı ısıtıcı 1500 Watın altında değil. İnverter klimalar bile ısı pompası olduğu halde bilgisayardan fazla yakıyor. Enerjinin kanunlarına göre verdiğinizden fazla alamazsınız malesef. Bu da bedava enerjiciler gibi sanki.
@krc1mhjoh5 75-100w mı? Sen hangi devirde kaldın güzel kardeşim. Dizüstü pc desen neyse de 100w lık pc kasası mı kaldı. Günümüzde güç kaynağı watt değerleri 500w ile 1200w arası. En yaygın kullanım 600W ile 750W.
Firmanızın ismi telefonu ve ürün görseli yokmu neden gösterilmemiş.Ama anlatılan gibi ise çok yerinde bir buluş olabilir.başarılar dilerim
yıllardır böyle haberler duyuyoruz fakat arkası nedense hiç olmuyor eğer doğruysa birileri el atsın yardımcı olsunlar. ama küresel sömürü buna izin vermez maalesef.
Suyla çalışan kombi ne oldu?
Memleketimizde böyle becerili gençlerimizi devlet elinden tutması gerekir,her türlü imkanı sağlaması gerekir,buluşları harika.
Nasıl iletişim kurabiliriz.
Kardeş Payı
Birde ürünün adını yazsaymışınız keşke malum kış geliyor bu tür bi ürüne ihtiyaç var
adamsınız
Notebook harcıyor 90Watt, 200Watt'a da pc var, 1000 Watt'a da hangi pcye göre bu? 90Watt ile bir odayı ısıtıyolarsa zaten mükemmel. ama yok 1000 wattsa çöp.
ısıtacak mı bakalım ?
KDV ÖTV GTV STV FTV ZTV uygulanmayacak gibi birşey ise siz o projeyi unutun
Diğer Haberler