TESK Başkanı Palandöken'den etil alkol ithalatı uyarısı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Etil alkol üretim ve ithalatının hızlı şekilde artış göstermesine karşı uyarıda bulunarak "Öyle bir duruma geldik ki vatandaş kimyager oldu. Evde üretilen alkolün zararları zamanla ikinci bir Çernobil vakası ülkemize yaşatacak." açıklamasını yaptı.

TESK Başkanı Palandöken'den etil alkol ithalatı uyarısı!

Etil alkol üretim ve ithalatının hızlı şekilde artış göstermesine karşı uyarıda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Etil alkol üretim ve ithalatı 2008’den bu yana son 10 yılda yüzde 146 oranında artış gösterdi. Bu da kaçak alkol üretimi, bu nedenden vatandaşların hayatını kaybetmesi, devletin vergi kaybı gibi birçok olumsuz sonuç doğuruyor. Etil alkole ithalat sınırlaması getirilmeli. Her önüne gelen bu kadar kolay etil alkol üretip satın alamamalı. Öyle bir duruma geldik ki vatandaş kimyager oldu. Evde üretilen alkolün zararları zamanla ikinci bir Çernobil vakası ülkemize yaşatacak. Bunu zamanla insan vucüduna verdiği zarar ile göreceğiz.” dedi.

"ÜRETİMİ VE İTHALATI DA ASTRONOMİK ARTIŞLAR GÖSTERDİ"

Etil alkole hızlı ve kolay ulaşımın hem sağlık hem de ekonomi açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu hatırlatan Palandöken, “Ülkemizde etil alkolün üretimi de, ithalatı da astronomik artışlar gösterdi. Öyle ki 2008’den bu yana etil alkolün üretimi yüzde 8 bin 819, ithalatı yüzde 106, toplamda üretim ve ithalat ise yüzde 146 arttı. Yani üretim 15 bin 775 litreden 1 milyon 407 bin 17 litreye, ithalat 3 milyon 402 bin 893 litreden 7 milyon 16 bin 668 litreye çıktı. Üretim ve ithalatın bu denli artması maalesef çok kötü sonuçlara neden oluyor. Bu yıl yalnızca Temmuz ayında bile sahte içkiden en az 14 kişi hayatını kaybetti. Bu kadar hızlı ve kolay ulaşım sahte içkiye yönelimi de artırıyor. Haliyle bu da vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olurken, devletin vergi kazancını da düşürüyor. Örneğin bu yıl ilk 8 ayda emniyet güçlerinin yaptığı operasyonlarda toplam 267 bin 102 litre sahte içki ele geçirildi. Devletin vergi kaybının büyüklüğü de buradan anlaşılabilir.” diye konuştu.

AW857628_01

"SINIR GETİRİLMELİ"

Hem devletin vergi kaybını azaltmak hem de vatandaşların sağlığını korumak için etil alkole ithalat sınırı getirilmesi gerektiğini belirten Palandöken, “Anormal yükseklikteki artışlara karşın önlem alınması için cezai yaptırımların artması da gerekiyor. Aynı zamanda bu kadar kolay ulaşım ve üretimin de önüne geçilmeli. Etil alkole sınır getirildiğinde tarımda ve birçok sektörde asıl kullanılması gereken yerlerde ilgili kişiler ve kurumlar tarafından alınabilmeli. Aksi takdirde bu gidişat durdurulmazsa hem devletin büyük vergi kaybı hem de vatandaşın can sağlığı kaybolmaya devam edecek.” dedi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 95 yorum
devlet kan emiyor halk çözüm arıyor..bu ülke yobaz akp yi ve hırsızlarını doyuramadı..sarayın kara deliği doymuyor..
@cem3506 YAV HE HE ÇERNOBİL ANLADIK.MİLLETE RADYASYONLU ÇAYI İÇİRİP MİLLETİ KOMPLE KANSER YAPTINIZ.AVRUPA RUSYA NIN SINIRDAN GÖNDERDİĞİ BÜTÜN ÜRÜNLERİ ÇARŞI PAZARDA SATTIRAN ZİHNİYETE BAK.ETİL ALKOLDEN BİRŞEY OLMAZ.ASIL TEHLİKE KONROLSÜZ SIKILAN TARIMSAL İLAÇ.ÇİFCİ DE ZATEN BİLGİSİZ SIK GİDİ SIK YAPIYOR
@cem3506 avrupadan sınırdan geri gönderilen ağır tarım ürünü gıdaları halka niye yediriyorsunuz.adam olun onada karşı çıkın.etil alkolden birşey olmaz,birkaç düble iyi gelir adı üstünde alkol temizler.ama senin kafa basmaz .
Çok doğru
bana bak bende kızıyorum bu olaya ama yobaz nedir ya.... sadece içki içende icmeyende vatandaşı olduğunu kabul etsinler
Bendevi bey vergi kaybından söz ediyor. Alkollü içkilerden alınan vergiler azaltılsın bi 70 lik rakı 50 lira olsun o zaman kimse kaçak içkiye yöneliyor mu?
@jeresset TESK BAŞKANIYMIŞ,SENDE YAP,ZORUNAMI GİTTİ.İŞİNİZ GÜCÜNÜZ VERGİ.SANIRSIN ORJİNAL RAKIDA ETİL ALKOL YOK.İÇİNDE ETİL ALKOL ANASON YAĞI ,SU VE ŞEKER.SENDE YAP HÜLOĞ İYİ GİDİYOR
@jeresset BİLEN BİLMEYENDE ŞUNUN BİRŞEY ANLATTIĞINI SANIR.KUSURA BAKMA ÜLKE BATSA UMRUMUZDA DEĞİL,CANI CEHENNEME.ZATEN BİRKAÇ SENEYE KALMAZ HEPİMİZ DEPREMLE GÖMÜLECEĞİZ,HAYATIN TADINI ÇIKAR HÜLOĞ.ETİL ALKOL ZARALI DEĞİL YARARLI MİKROBU KIRIYOR.
bu ülkenin yönetilememesinden kaynaklannıyor akp gittiğinde düzelir bir arada dondurmaya takmışlardı :))) onuda yasaklayabilirler sonrada evde dondurma yapımı patlar :)) bunların ülke yönetimi ile uzaktan yakından ilgisi yok.
@bleem hadi be sende kanunsuz is yapacaksin suclu devlet olacak. ahlaksizlik bu baska birsey degil sizin yaptiginizda duzgun yasayan insanlara haksizlik. inan bana sen cok iyi yonetirsin ama ulkeyi degil kumeste kaplumbagayi cunku tavuk bile besleyemezsin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler