Türkiye’de ikametgahı bulunan gurbetçiler prim ödemek zorunda kalıyor

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması, yurt dışında yaşayan Türkleri de etkiliyor. Yurt dışında yaşayan ama ikameti hala Türkiye’de bulunan gurbetçiler sağlık primi ödemek zorunda kalabilirken, uygulamadan haberi olmayan vatandaşların borçları ise birikerek hacze kadar gidebiliyor.

 Türkiye’de ikametgahı bulunan gurbetçiler prim ödemek zorunda kalıyor

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kadir Denizci, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de unutmuş oldukları borçlar olabildiğini belirterek, “Bu borçların başında da Genel Sağlık Sigortası borcu geliyor. Türkiye’de hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar genel sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bunun için de bağlı bulundukları kaymakamlığa giderek oradaki sosyal yardımlaşma vakıflarından aile gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Eğer hane geliri asgari ücretin 3’te 1‘inden az ise işte o zaman bu sağlık sigortasını devlet karşılıyor ama değilse kişiye göre belli bir ödeme yapılıyor. Her kişinin genel sağlık sigortası olmuş oluyor” diye konuştu.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARA PRİM BORCU GELİYOR

Yurt dışında yaşayan 100 kişiden 80’inin ikametgahının Türkiye’de bulunduğunu ifade eden Denizci, “Çünkü ikametgahı olmadığı zaman resmi kurum ve kuruluşlarda işlem yapamıyorlar. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti kişinin yurt dışında olduğunu bilmiyor ve yurt dışında yaşayan vatandaşımıza borç geliyor. Borçlar biriktiği zaman da haciz yoluna kadar gidiyor” şeklinde konuştu.

İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ İLE BORÇLAR SİLİNEBİLİYOR

Bu vatandaşların Türkiye’ye gelerek aile gelir tespiti yaptırması gerektiğini vurgulayan Denizci, “Bunu yaptırmadan önce geçmişe dayalı borçlarını sildirebilirler, çünkü vatandaş yurt dışında. Bununla ilgili ikametgah belgesini ve emniyet giriş çıkış belgelerini sundukları zaman, yani yurt dışında çalıştıklarını, orada oturduklarını kanıtladıkları zaman Türkiye’de GSS işlemiyor. Bundan dolayı da tüm vatandaşların önce borcunu sildirmesi, daha sonra da tekrar borç işlememesi için ikametgahlarını Türkiye’den aldırmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Denizci, vatandaşları yurt dışı borçlanması yapmadan önce borcu olup olmadığını e-Devlet üzerinden veya bankanın cep şubelerinden mutlaka araştırmaları konusunda uyardı.

AİLE GELİR TESTİ YAPTIRMAYANLARA HER AY 276 LİRA CEZA GELİYOR

Borcu olduğu zaman vatandaşın emekli olamadığını kaydeden Denizci, “Aynı zamanda da aile gelir tespitini yaptırmadıklarından dolayı da en üst seviyede 276 lira her ay kişi ceza yemiş oluyor. Bu ceza da katlanarak en son haciz yoluna gidiyor. Ben sosyal güvenlik uzmanı Kadir Denizci olarak tüm vatandaşları uyarıyorum. Emekli olmadan yurt dışı borçlanması yapmada mutlaka sizler borçlarınızı sildirin. Çünkü unutmuş olduğunuz, bilmediğiniz birçok borcunuz olabilir. Kısacası Türkiye’de ikametgahı olanlar bundan dolayı sorun yaşayabilir” dedi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
pirim degil HARAÇ BÖYLE YASAMI OLUR HİÇ BİR HİZMET VERMEDEN YOLDAN GEÇENE BANA PARANI VER DEMEK GİBİ İSTİYEN FAYDALANSIN İSTEMİYENİ SİSTEME DAHİL ETMEYİN VATANDAŞ ZORMAMI HASTA OLSUN ZORLAMI DR GÖTÜRECEKSİN BÖYLE YASAMI OLUR YÖNETİM CUMHURİYETLE OLAN ÜLKEDE YAŞIYORUZ İSTİĞİMİ SEÇERİM İSTEDİGİM YERE GİDERİM SEÇME HAKIM ANASAL HAKIM MİLET VELİKLERİ VE BAZI DEVLET MEMURLARI BU YASADAN MUUF TUTLUYOR TEFECİ DEVLET TEFECİ YASASI İSTEMİYORUZ
bu uygulama çok mantıksız bence adam işsiz yani geliri yok ailesinin eline bakıyor ve siz ondan işsizlik sigortası yaptırmasını bekliyorsunuz e bu parayı nasıl ödemesi bekleniyor peki siz bunun için ona haciz getirmeye hakkınız olduğunu düşünüyorsunuz ama o işsiz olduğu için devleti hangi mahkemeye vermeli o zaman işsiz kişilere 400-500 yüz tl yardım mı yapılıyor yada 1000 tl yardım mı yapılıyor devamlı işsiz olduğu sürece siz para vermezken para vermesini hangi akılla beklersiniz insanların
Vatandaşını tuzağa düşürüp hacze giden devlet anlayışı bizde.Yahu hem yurtdışında olduğunda ülkesindeki sorunu çözmek için ikameti ülkesinde olacak hemde yurtdışında olduğu halde sgdp ödemek zorunda kalacak. YURTDIŞINDA ÇALIŞTIĞINI,OKUL VE MESLEKİ MECBURİYETTEN BULUNDUĞUNU BELGELENDİRENİN BORCU OLMAZ dersin olur-biter. VATANDAŞINA ZULMEDEN İFLAH OLMAAAZ.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler