Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başlıyor.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başlıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Söz konusu uygulama, 1 Nisan'da sona erecek.

Uygulama, kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatıldı.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince, 1 Aralık 2015-1 Nisan 2016 arasında 87 araç sahibine 51 bin 227 lira, Emniyet Genel Müdürlüğünce 2 bin 927 araç sahibine 1 milyon 722 bin 405 lira, JandarmaGenel Komutanlığınca da 299 araç sahibine 177 bin 487 lira ceza kesildi.

Geçen kış şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 313 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 1 milyon 951 bin 119 lira para cezası uygulandı.AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Türkiye noverç gibi veya izlanda gibi ne bileyim bi rusya gibi kış boyu kar yağan bir ülke değil.. 1 kaç gün yağıyor ondan sonra eriyor.. zorunlu kış lastiği uygulaması nedir ya.. ilk çıkığı sene lastik bulunmuyordu.. gör kimin stoğunu erittiler o zaman.. tamam can ve mal güvenliği için doğru ekipmanların doğru zamanda kullanılması taraftarıyım evet ama zorunluluk nedir.. illa kış lastiği olacak mevsimlik lastiği bile kabul etmiyorlar... çok ilginç bir ülkeyiz çok...
@44mustang44 çok ilginç ülkeyiz derken diğer akdeniz ülkelerindeki uygulamayı biliyormusunuz? kış lastiği sadece kar lastiği değildir.
@av.ilhami mevsimlik lastik diye birşey var bizim gibi mevsimin orta halli geçtiği ülkeler için.. yağmur için çamur için kullanılan.. üstelik 4 mevsim kullanılıyor.. işte o lastikleri bile kabul etmiyorlar diyorum.. sanırım sen de bunu bilmiyorsun.. insanlara zırt bırt masraf kalemleri çıkması sizi rahatsız etmiyor sanırım.. nickinizin başındaki av. kısmı avukat ise o zaman bu haber sizin için değil.. girmeniz bile abes kaçmış.. yorumunuzdan da belli zaten..
Bunlar hep para tuzagi.
Sevgili arkadaşlar! Yaz lastikleri +7 derecenin altında sürüs, yol tutuşu ve frenlemede özelliklerini yitirmektedir. Kış lastiği bu nedenle lazımdır. Sadece kar ve buzda gitmek için değil. 4 mevsim lastiği de bir aldatmacadır. Yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği kullanmak gerekiyor.
Kimine göre para tuzağı kimine göre can güvenliği tercih sizin ben ailemi taşıyorum aracımda koyun taşımıyorum yazlık lastiklerin hava soğuduğunda tutunmadığını hepimiz biliyoruz kimse çıkıpta demesin ben kış lastiği olmadan da giderim diye.. izmir de antalyada gidersin anca..
Her gün işe giderim geçen sene 7 derecenin altına 1 hafta düştü. 1 hafta için 1700 TL istiyorlar. Sizin araçlarınızın lastikleri ucuz olabilir ama 17'' ince yanak lastikler ateş pahası. Ayrıca performans lastikleri 10 derece üstünde yağmurlu havada daha güvenli. Özetle kar yağcak diye 1 haftalığına 1700 TL veremem .
exxelance bu uygulama avrupada olunca ne kadar iyi bi karar avrupalılar ınsana önem veriyo dimi burda olunca para tuzagı senın aklın bu kadaR FESAT İŞDE.
Bu gün 7 şubat 2017 üç ay evvel yayımlanan haber hala sayfada yerini koruyor nasılsa dokuz ay sonra yine aynı haber yazılacak silmeyin size de tekrar yazma zahmeti olmasın.
Sadece ticari araçlara mı bu uygulama? Şehirden şehire fark ediyor mu?
Diğer Haberler