Deniz salyangozu balıkçıların gelir kaynağı oldu

Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de sona ermesinin ardından sezona ilk olarak palamut avı ile başlayan balıkçılar, bu balıkta umduklarını bulamayınca hamsi avı dışında deniz salyangozuna yöneldi. Doğu Karadeniz’de çıkartılan deniz salyangozunun kilosu 2 TL’den satılırken, batı illerinde ise fiyatı 4 TL’ye kadar çıktığı belirtildi. Çıkartılan salyangozların içi gıda, kabukları ise kozmetik sektöründe kullanıldığı öğrenildi.

Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de sona ermesinin ardından sezona ilk olarak palamut avı ile başlayan balıkçılar, bu balıkta umduklarını bulamayınca hamsi avı dışında deniz salyangozuna yöneldi.

Trabzon’da bazı balıkçılar Karadeniz’de yeterince balık avlayamadıklarından özellikle son yıllarda yoğun bir şekilde ihraç edilen deniz salyangozuna yönelirken salyangozun, ekonomik olarak da yüzlerini güldürdüğünü belirttiler. İhraç edilen deniz salyangozu sayesinde ülke ekonomisine önemli ölçüde döviz girdisi sağladıklarını belirten balıkçılar, teknelerini de salyangoza göre dizayn ettiklerini ifade ettiler.

Balık olmadığı için salyangozun peşinden gittiklerini belirten balıkçılardan Erkan Acuner, tamamen salyangoza yöneldiklerini ifade ederek “Denizlerde av yasağının 1 Eylül’de sona ermesinin ardından o günden beri tamamen deniz salyangozuna çalışıyoruz. Bu sezon palamut avı çok kısır geçti. Hemen hemen yok denecek kadar az oldu diyebiliriz. Dolayısıyla durum böyle olunca biz de deniz salyangozuna yöneldik. Deniz salyangozu tamamen ihracata yönelik bir ürün. İhracat sayesinde ülkemize döviz girdisi kazandırıyoruz, bu sayede biz de kazanıyoruz. Getirisi de güzel olduğu için peşine düştük” dedi.

'SALYANGOZ ÇIKARTIRKEN DENİZİ TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Salyangoz çıkartırken denizdeki çöpleri de temizlemeye çalıştıklarını belirten Acuner, “Türkiye genelinde salyangoz çıkartan arkadaşlarımızla başlattığımız kampanya kapsamında deniz dibinde bulunan plastik şişeler olsun, diğer çöpleri olsun bunları da çıkartarak denizimizi temizlemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla salyangoz çıkartırken denizi de temizliyoruz” diye konuştu.
Trabzon’da bulunan teknelerin günde yaklaşık 25 ton salyangoz çıkardığını tahmin ettiklerini belirten Acuner, “Balık olmayınca mecburen salyangoza umut bağladık. Zaten teknelerimizi ona göre dizayn ettik. Genelde salyangoz çıkartıyoruz. Seneye balık olursa biz de bu sefer balığın peşinden gideceğiz. Bölgemizde bazı balıkçılar günde 500-600 kilo bazen 1 tona kadar salyangoz çıkartabiliyor. Trabzon’da günde yaklaşık 25 ton salyangoz çıkartıldığını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla kazancı balıkçıyı da kurtarıyor ayrıca ülkemize de döviz girdisi de sağlıyor. Genelde İtalya, Fransa ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Yaklaşık 20 yıldan beri çıkartılıyor. Ancak son 3-4 yıldan beri daha yoğun şekilde çıkartılıyor. Hafife alınmayacak bir rakam kazandırıyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan Doğu Karadeniz’de çıkartılan deniz salyangozunun kilosu 2 TL’den satılırken, batı illerinde ise fiyatı 4 TL’ye kadar çıktığı belirtildi. Çıkartılan salyangozların içi gıda, kabukları ise kozmetik sektöründe kullanıldığı öğrenildi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Deniz tabaninin algarna denilen aletle tekne arkasindan deniz tabaninda suruklenmesi ile kuma gomulu olan salyangozlar toplanir tabi deniz tabanina verilen tahribat ve balik yumurtalarinin ugradigi zarari siz dusunun bu sene balik olmadi seneye olmasini nasil bekliyorsunuz hep bozarak mi bindiginiz dali kesiyorsunuz gelecek nesile nasil cevap vereceksiniz su an karadenizde kac cesit balik kaldi nerde eski bolluk Trol kadar tehlikeli Algarna ile Salyangoz avciligi
Kıyı balıkçılığını yaptığınız bu talan sayesinde bitirme noktasına geldiniz. Denizin 100 mt dibine inen ve orayı süpürge gibi kaldırıp yumurtalar yavrular ve eko sistem diye birşey bırakmadan hareket ettiğiniz sürece balık çeşitleri her geçen gün dahada azalmaya başlayacak. Devlet bu konuya el atıp en az 2-3 yıl tekne avcılığına özellikle Trol avcılığına ket vurmalı. Evet geçim kaynakları ancak gelecek nesillerinde balık görebilmesi için gerekli bir hamle olacaktır.
bir de temizliyoruz diyor sahtekar... tüm deniz tabanını mahvediyorsunuz.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler