Siirt bıttımı altın fiyatını geçti

Siirt bıttımı iç piyasada 150, dış piyasada 200 TL’nin üzerinde satılıyor. Bu yıl ürünün çok az olması nedeniyle bıttım fiyatlarının 250 TL’yi bulması bekleniyor.

Siirt’in Tillo ilçesine bağlı Çatılı köyünde bıttım ağaçları budanarak fıstık aşıları yapıldı. Yapılan aşılar nedeniyle bıttım ağaçlarından fıstık elde edildiği için bıttım üretimi yok denecek kadar azaldı. Siirtli çiftçilerin bıttım ağaçlarını budayıp fıstık aşısı yaptıkları için bıttım bulamadıklarını belirten esnaf Kenan Özalp, bağ, bahçe sahiplerinin fıstık ağaçlarına yöneldiği için bıttım üretiminin çok az olmasından dolayı fiyatların iki katına çıktığını belirtti. Bıttımın sadece Siirt’in Tillo ilçesine bağlı Çatılı köyünde yetiştiğini belirten Özalp, “Bıttım satıyoruz burada. Bıttımı bulamadığımızdan dolayı ürünümüzde çok az, bu sene fiyatlar uçuk. 150 ile 200 TL arasında satıyoruz. Nedenini sorarsanız bıttım ağaçları hepsi fıstığa çevrildi. Bıttım aslında çok faydalı. Cilt hastalıklarına, mide, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelen bir üründür. Mahsul az olduğundan dolayı fiyatı da pahalıdır tabi. 150, 200 lira arasında, hatta piyasada bulunmuyor. Şu an elimdeki mahsul de bu kadar. Daha fazlası yok” dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Yazık günah değil mi şu yapılan? Çiftçilikle hayancılıkla uğraşan insanların bilinçlenmesi gerekmiyor mu artık. Devlet çatısı altında Resmi kurumlarda okullarda bu insanların bilinçlendirilip eğitimle ileriye dönük maddi manevi teşvik ve programlarla kendimizi biran önce geliştirmemiz gerkiyor. bu gisişle ülkemiz hem su fakiri hem de gıda fakiri olacak bu verimli topraklarda. Ama malesef herkes rant peşinde..
halr etmişler sadece siirt te yetişmiyor. mardin de tonlarca yetişiyor
bitım mardinde de yetisiyor ne demek sadece siirtte var
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler