Tofaş üretime ara veriyor!

Otomotiv sektöründeki daralma sebebiyle Tofaş otomobil fabrikası Ekim ve Kasım ayında çalışma sürelerini ve üretim sayısını azaltacak.

Tofaş üretime ara veriyor!

Tarihinde ikinci kez en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaşan ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'a varan oranda ayın en yüksek artış oranına ulaşan otomotiv sektörü, iç pazarda sıkıntılı günler yaşıyor. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019'un 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,66 daraldı.

Bu yaşananlar, ellerinde stokları artan otomobil fabrikalarını da planlarını yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Otomotiv devi Tofaş ise ilk tedbiri açıkladı. Alınan bilgiye göre, Tofaş bazı hatlarda, Ekim ve Kasım aylarında 5 haftada 4 gün, 1 haftada da 3 gün çalışacak. 1 hafta ise üretime ara verilmesi planlanıyor. Fabrikanın planlamasında üretim öngörülerinde de düşüş olduğu ifade ediliyor.

AĞUSTOS AYINDA DA 21 GÜN ÜRETİM YAPILMIŞTI

Tofaş Fabrikası'nda yıllık düzenli izin dolayısıyla Ağustos ayında 21 gün üretim yapılmamıştı.

Türkiye'nin 4. büyük sanayi kuruluşu olan ve yıllık 450 bin otomobil üretim kapasitesi bulunan fabrika, 5-25 Ağustos tarihlerinde nöbetçi personel ile fabrikada bakım ve revizyon çalışmaları yapmıştı. Nisan ayında ise Tofaş Otomobil Fabrikası'nın 3 vardiya olan çalışma sistemi 9 bin işçiden 7 bine düşünce 2 vardiyaya inmişti. Ayrıca 2019 yılında emeklilik, askerlik veya başka sebeplerle ayrılanların da yerine işçi alınmadı.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
TABİ MİLLET AYIKMIYA BAŞLADI TEZGAHA DÜNYANIN GERİYE KALANININ 30-50 BİN VERDİĞİ OTOMOBİLE 300-1500 VERMEK ZORUNA GİDİYODÜNYANIN GERİYE KALANI Bİ MERSO YA 50-100 BİN ÖDERKEN BİZ DANDİK FİAT RENAULTUN ARABALARINA 150-300 BİN ÖDÜYORUZ
1 doblo 100 bin neki merso mu edecegi 30 bin
tofaş da otomobil devi oldu
@mehmet_akkoc_2019 30 binlik arabayı 100 bine verirlerse olurlar dev ((:
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler