Yetki belgesi olmayan ikinci el araç satamayacak

İkinci el otomobil satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekecek, bu belgenin geçerliliği beş yıl olacak.

Yetki belgesi olmayan ikinci el araç satamayacak

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenlendi ve kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yönetmelik; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların ikinci el motorlu kara taşıtı alım satım faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletme, toplu işyeri ve pazarlarda aranan şartları, ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımında ödeme yöntemlerini, noterlerin ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin yükümlülüklerini ve Bakanlık, yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumlulukları belirlendi.

Yeni Şafak gazetesinden Ayşe Begüm Çelikkol'un haberine göre ikinci el yönetmeliğinde kişilerin kendi aralarındaki satışlar, haciz nedeniyle yapılan satışlar kapsam dışı bırakıldı.

SATICILARDA ARANAN ŞARTLAR

İkinci el satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekecek. Bu belgenin geçerlilik süresi beş sene olacak. Satış yapacakların esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasına kayıtlı olması gerekecek. En az lise mezuniyetinin arandığı konuda, ikinci el satış yapacak kişinin iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması gerekiyor. Bunun yanında kişilerin kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartı var.

ARABANIN ÜSTÜNDE TÜM BİLGİLER OLACAK

Satışa sunulmak üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmeye teslim edilen ikinci el motorlu kara taşıtı için taşıt teslim belgesi düzenlenecek. Satışlarda ikinci el aracın üzerinde kolaylıkla görülebilecek, taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir kart bulunacak. Bunun yanında araca ilişkin bir ekspertiz raporu alıcıya da verilecek. Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilecek.

8 YAŞ ÜSTÜ ARAÇLARDA EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU DEĞİL

Sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak. Ekspertiz raporu, Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenecek.

ARABANIN GARANTİSİ SATIŞI YAPAN YERDE OLACAK

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.

Garanti süresi veya kilometresi içinde arızalanan otomobil veya motosikletin işletmeye teslim edilmesi halinde işletme tarafından arızalı ikinci el otomobil veya motosikletin teslim alındığına dair bir belge düzenlenecek.

ÖDEME ELEKTRONİK ORTAMDA OLACAK

İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında taşıtın satış bedeli, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca uygun görülen kuruluş tarafından taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş anlı el değiştirmesini sağlayacak şekilde oluşturulan elektronik ortamda ödenebilecek. Bakanlık, birinci fıkrada belirtilen elektronik ortam için gerekli altyapının oluşturulmasına ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar ile verilen hizmetler karşılığında alınacak ücretlerin üst sınırını Türkiye Noterler Birliğinin görüşünü alarak belirlemeye yetkili olacak.

İKİNCİ EL SATIŞ YERLERİNE DÜZENLEME

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde bazı şartlar aranacak. Satış yerlerinin imar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında, çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda açılması gerekecek. Açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması; bir taşıtın kapladığı alan büyüklüğü olarak otomobil için en az yirmi beş metrekare, motosiklet için en az beş metrekare ve diğer taşıtlar için en az elli metrekarenin esas alınması gerekiyor. LPG’li, CNG’li veya LNG’li ikinci el motorlu kara taşıtlarının teşhirine yönelik açık alana sahip olması şartı da var. Taşıtların giriş ve çıkış yapmalarına uygun olarak düzenlenmiş giriş ve çıkış kapılarının bulunması, çıkış kapısının tehlikeli durumlarda kolay tahliyeye imkân verecek nitelikte olması gerekiyor.

OTOPARK KURNAZLARINA "ELVEDA"

Satış yerleri çevreye ve trafiğe yük getirmeyen, ikamet amacıyla kullanılan yerlere uzaklığı yeterli olan ve uygun ulaşım imkânı bulunan alanlarda kurulacak. Ortak kullanım alanlarının engelliler de dikkate alınarak tasarlanmış olması gerekecek. Ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak şekilde ücretsiz otopark alanına sahip olması şartı olacak.

Yönetmelik 3 ile 6 ay arasında yürürlüğe girecek.

Yeni Şafak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
2. El malın garantisi mi olur dünyada bir ilk. Bu yasa garanti adı altında yapılacak sigorta şirketlerini ihya edecek. Herzamanki gibi rezalet bir yasa
artık galericiler dolandırmaz milleti
cok güzel bir düzenleme olmuş her önüne gelen araç ticareti yapmamalı. ayrıca garanti olayıda üçkağıtçı galericilerin insanları dolandırmasının önüne geçecektir..
HALA AÇ YANDAŞLAR VAR DEMEK. BELGE KAÇA MAL OLACAK BİLEN VAR MI? KURS BELGELERİ DAHİ 1000 LİRA İKEN. EKONOMİK BELGELER İNSAFA KALMIŞTIR AMA O DA YOK Kİ...
@hikmetgungor herkes yapmasin zaten isin sahtekarligina siz giriyosunuz
onada para alın tam olsun !
Bu yazıdan şunu anladım esnaf sanatkalar odası,ticaret odası bu halkı sömürdükleri yetmedi bide böyle sömürün diyorsunuz..yahu 1984 senesinde esnaf sanatkarlar odasına kayıt olduk bize ne faydası oldu her yıl aidat adı altında soygun,1997 senesinde şirket olduk ticaret odasına kayıt olduk ne faydasını gördük hiç bir faydasını göremedik..kendilerine yakın olanlara esnaf kefalet kredisi adı aldında paraları aktardılar devletimizi yönetenler sadece seyretti..bu uygulamayı doğru bulmuyorum..isteyen istediği aracı alsın satsın sananeeeeeeee...
@yokedici_37 krediyi sende alabilirsin sikinti yok burda amacin ne herkes basvurabilir odaya kayitliysan tabi
çok güzel oldu.şimdi her ay bir iki araç alıp satan uyanıklar düşünsünler.sayenizde 2.el piyasası uçtu gitti.oh olsun size.bir an önce uygulansın ve kanunlaşsın
galericiler ya tefeci ya mütahit :) para aklama yeri galericiliktir.
sayın devlet yetkılilerim suan ayakta alım satım yapan vergısız ınsan cok bu malıyede calısan personel yatıyor gezmıyor ve göz yumuyor devlet zarar edıyor bu sekılde alımsatanları engel yapılması gerekıyor
@sondurak0003 sen sikayet et
Ha şöyle at hırsızlarına karşı iyi bir düzenleme olmuş.işni düzgün yapan arkadaşlar istisna tabi onlara lafımız yok.
çok ağır yaptırımlar oldu küçük esnaf iflas edicek ve olan yine vatandaşa olcak burda sevinenler 2. el fiyatların nasıl şiştiğini ve bu avantajın bayilere yaranmak için yapıldığının farkında değilsiniz....madem bukadar vatandaşı düşünnüyor devlet ozaman pert araç satışını yasaklasın
BEYLER,TÜRKİYE GENELİ YENİNESİL AĞIR VASITA VE BİNEK ARAÇ ÇOĞUNLUĞU OLUŞTU...FAKAT SANAYİLERDE BU ARAÇ BAKIMINA UYUMLU BİLGİLİ, YETİŞMŞ KALİFİYE ELAMAN YETERLİ DÜZEYDE DEĞİL.AYNI ZAMANDA DIŞARDAN İTHALE İÇ PİYASAYA SUNULAN ARAÇ DONANIMLARI MALESEF KULLANICIYI ALDATMACALARLA DOLU.YEDEK PARÇA OLDUKCA FAHİŞ FİATLARLA SATILIYOR VATANDAŞ OYLUM OYLUM OYULUYOR...Sanayilere ,servislere gitmeye korkar olmuşuz.
VERGİ KAÇAKÇILIĞI YAPAN SİMSARLARA ELVEDA, İŞSİZLİĞE BİRAZ ÇÖZÜM SAĞLAR, GENELDE MEMUR ESNAF, İŞÇİ, VS. İŞİ OLAN HERKES EK İŞ OLARAK VERGİ KAÇIRARAK AL SAT YAPIYORDU. BU YASA İLE VERGİ MÜKELLEFİ ARTAR, YENİ GALERİLER AÇILIR ORALARDA ELAMANLAR ÇALIŞIR VS. YÖNETENLER NİHAYET FAYDALI HAKİKATEN DEVLET ADAMI GİBİ BİR KANUN ÇIKARTACAK. TABİİ CAYMAZLARSA
yanlış yapıyor devlet.her meslek için üniv.şartı,yok sertifikası yok falanı fistanı.ekonomi böyle canlanmaz.insanları soğutmayın.
bence lise mezunu aranmasi sarti cok sacma sonucta bu meslegi yapanin cogu babadan oğula eee ilkokul mezunu dukkan mi kapatacak
eksiklik var. Araba satışı işini meslek olarak seçmemiş kişilerin satışlarınada sınırlama getirilmeli. Adam memur araba alım satımı yapıp ek gelir yapıyor ve piyasa fiyatını yükseltiyor. Bunun önünede geçmek için mesleği olmadığı halde satış yapanlarada alımdan en az 6 ay veya 1 sene satamazsınız veya 1 senede en fazla 2 araç satabilirsiniz diye zorunluluk şart. MALUM bu işi yapmayan kişiler bir arabayı alıp 5-10 yıl kullanıyor al sat yapmadığı için bu şart makul.
Vatandaş öldüm fiyatına galeriye verecek .alırkende voyvodalar devrede.en iyisi arabanızı satmayın
at arabası dahilmi acep la
Hani alalım satalım ekonomi canlansındı küçük esnafa yaşam hakkı bile vermediniz emperyalizmin kölesi olmuşsunuz bu hainlikten başka birşey değil
adam senelerdir galericilik yapıyor ama ilk okul mezunu ne yani belge alamıyacakmı ne saçma bir düzenleme .anayasanın eşitlik ilkesine bile aykırı bir kanun maddesi.
1-en lise mezunu sınırı çok yanlış tahmini hali hazırda galericilerin yarısından fazlası ilkokul ortaokul mezunu yani demek istediğim tamam adam galericiliğe devam edecek ama firmayı başka lise mezununun üzerine yapacak çok saçma geliyor bana sizce 2-2 elde garanti de yanlış neden galerici garanti verecek sigorta kesecek garanti için bunuda aracın üzerine ekleyip fiyatı yansıtıcak araç dahada pahalı olacak
yıllarca ilkokul mezunu olarak vergi al,sonrada lise mezunu olarak galericilik yapma ,türkiyede kaç tane holding patronu var biliyormusun,o zaman o da holdingi kapatsın.heyyy kanunu hazırlayanlar ayın 15 de maaş almayı biliyonuz,sizin okuduğunuz o sıraları, o okulları ilk okul mezunu galericiler yaptırdı.galericilikle tahsilin ne alakası var,
AAAA OLMADI ŞİMDİ ! DEVLETİN HER İŞİNDE OLAN ''''YAŞ SINIRLAMASI''''' UYGULAMASINI KOYMAYI UNUTMUŞUNUZ KANUNU YİNİDEN DÜZENLEYİN SATICILAR 35 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLSUN ! :) :) :)
Çok iyi oldu, işini iyi yapanlar icin demiyorum ama piyasa da cok simsar var.
çok iyi olmuş adam 2000 moder clio ya 27 bin istiyor sen git galerici verir sana 27 bin şimdi aalll
Bunu isteyen büyük galericiler.Ama şunu çok iyi bilmeliler işleri bitecek kendi kendilerine araç alım satsınlar.Devletimiz başka işi kalmadı sıfır arabalardan aldıkları yüklü miktar vergi öv v.s alıyor.Yetmedi 2.eldenden alıyor oda yetmedi mesleki mezuniyet şartı+belgesi istiyor.Seçimde yaklaşıyor.Oyum size olmayacak kesinlikle karnımız aç karnımız
halktan para toplamak icin yapmadiginiz hile kalmadi. milleti soydunuz ac biraktiniz. cekin elinizi milletin cebinden artik.2. el arabami senin iznin olmadan satamayacak miyim yani ? bu kadari da fazla artik..
abuk subuk iş kurnaz insanlar var 5 bin garanti diyo adam alıcak 1000 km yapıcak cekti gitti 6 ay yurt dışına döndü araba arızalandı nolucak abuk subuk işler işsizlikten neyle ugrasıcaklarını şaşırdılar ikinci el kullanılmış maldır garantisimi var 0 mı bu yakında insanları işsiz güçsüz bırakıcaklar zaten iş yok güç yol ekonomiyi düzeltelim demiyolar bunlarla uğrasıyolar
bencede hükümet çok güzel bişey yapmış bu şekilde herkes kafasına göre bi dükkan açıp al gülüm ver gülüm paralar cukka vergi yok bişey yok cebinde biraz parası olan hemen galerici para aklama tefecilik gidin bakın bunların malvarlığına ödedikleri vergi asgari ücretliden daha az varmuı böyle bi dünya bu yazıları okuyan hiçbir galerici bundan hoşlanmaz çünkü işine gelmez bence çok güzel bi kanun olmuş hükümeti kutluyorum
Şartlar afrika mevzuat Almanya,daya gitsin politikası,Allahtan korkun be piyasayı adım atamaz hale getirdiniz,önce şartları oluşturursun sonra koyarsın kanunu,ama amaç başka küçük esnaf batsın,büyük balık küçük balığı yutsun politikası,nedir bu kininiz küçuk esnafa,2.el bu neyin garantisini verecen,aracı almak isteyen gider yapar ekspertizini işine gelirse alır,sizin çıkaracağınız bu yada alıcıyla satıcıyı boğaz boğaza getirmek
Bu yasa ile birlikte bazı arkadaşlar iyi olmuş demiş fakat sizin galariciler kaziklayamaz dediğiniz olayi soyleyim galarici araci sigortalaticak 3 ayda olsun kendini garantiye alicak sigorta parası odeyecek bu sattıkları arbanin üstüne eklicek arac arizalimi cikti galari urasmayacak fark ettiyseniz sigorta sirketi aslinda yani siz ugrasacaksiniz galariciler rahatlicak ancak sigorta ne kadara yapilir satan firimalar ne kadar üstüne koyar siz düşünün yine ezilen vatandaş olacak gibi gözüküyor bu sadece en küçük görünen yüzü.
İş yasa yapmak değil, yasayı uygulamak. Maalesef hesap sormak için mevkîn veya paran olacak ya da mevzu ulusal basına yansıyacak.
sacmalık 5 bin garanti diyo acık gözlere fırsat veriyo bu yaptırım gereksiz işler insanları işsiz hüçsüz bırakıcaklar
Diğer Haberler