FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Altın ve dolar fiyatları için bu hafta çok kritik: Bu iki güne dikkat! Bir yanda Fed diğer yanda Merkez Bankası’nın faiz kararı

Yatırımcıların odağında bu hafta Fed’in toplantı tutanakları ile Merkez Bankası’nın faiz kararı yer alıyor. Altın ve dolar fiyatları üzerinde büyük öneme sahip iki kararı takip edecek yatırımcılar, “Altın ne olur? Düşecek mi? Yükselecek mi?” sorularını araştırırken analistlerden yeni değerlendirmeler geldi. Altın fiyatlarının Fed ve güçlü ABD doları karşısında savunmada olduğunu söyleyen analisler, düşüş riski tahmini yaparak yatırımcıyı uyardı.

Altın ve dolar yatırımcılarını bu hafta çok önemli 2 gelişme bekliyor. Küresel pay piyasalarında gelecek hafta gözler ABD Merkez Bankası Fed’in toplantı tutanaklarına, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. Hafta içinde, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yıllık yüzde 8,5 artarken, aylık bazda değişim göstermedi. Veri sonrası para piyasalarındaki fiyatlamalarda eylül toplantısında Fed'in yüzde 71 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlansa da, Fed üyelerinin açıklamaları 50 baz puanlık artış ihtimalinin yüzde 58'e inmesine sebep oldu. Veri öncesinde yüzde 70 seviyelerine kadar çıkan 75 baz puan faiz artışı ihtimali ise yüzde 42'ye geriledi.

Canlı Borsa

En Çok Aranan Haberler