FİNANS

EYT düzenlemesi haftaya Meclis’e gidiyor! 2,2 milyon emekli adayı dikkat! Yanlış bildirim emekliliğinizi geciktirebilir…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu yeni yılın hemen öncesinde çözüme kavuşturuldu. Ancak EYT ile emekli olacak SGK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı kapsamında bulunan vatandaşların kafalarındaki soru işaretleri halen devam ediyor. Gelecek hafta Meclis’e sunulacağı tahmin edilen EYT düzenlemesinde erken emeklilik yolu arayanlar için yeni bir detay ortaya çıktı. Meslek kodları ve yıpranma payı erken emekliliğin kapısını açıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a (EYT) ilişkin yasa teklifinin gelecek hafta Meclis'e sunulması bekleniyor. 2 milyon 250 bin kişiye emekli aylığı bağlanacak. Prim ve süre açısından eksiği olanlar da tamamlayarak sisteme dahil olacak. Başvuru öncesi, hatalı işe giriş tarihi, primlerin düzeltilmesi, eksik günlerin tamamlanması, yanlış meslek kodların kontrol edilmesi önem taşıyor.

Çalışılan yıllar, çalışma süreleri emekli aylığı üzerinde etkili olacak. Kırkın üzerinde iş kolunda geçerli olan yıpranma payı (fiili hizmet süresi zammı), her bir çalışan için özel olarak oluşturulan meslek kodları da erken emeklilik kapısı açıyor. Yıpranma hakkı olan bir meslek sınıflandırmasındaki meslek kodunun doğru girilmesi gerekiyor. Yasa gereği tehlikeli ve ağır işte çalışanlara yıpranma hakkı veriliyor. Ağır bir meslekte çalışanların yıpranma payı ile erken emeklilikleri mümkün olabiliyor.

EYT konusunda merak edilen bazı kritik soruların yanıtları şöyle:

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler