FİNANS

EYT’liler de hak kazandı! Emekliler için 30 Kasım’a kadar süre var: Emlak vergisi muafiyet şartları belli oldu

Emlak vergisi ikinci taksit ödeme dönemi ay sonuna kadar devam ediyor. Ancak emeklilerin 200 metrekareden küçük tek konutu için emlak vergisi muafiyeti uygulanıyor. Peki EYT'lilerde muafiyet uygulaması ne zaman başlayacak? EYT’liler emlak vergisi muafiyetinden nasıl yararlanacak? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Yaklaşık 14 milyon vatandaşı ilgilendiren emlak vergisinin ikinci taksitinin kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Bu yıl emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinden yararlanıp emekli olan EYT'liler Ocak 2024 itibariyle emlak vergisinden muaf olacak. İster nisanda isterse aralıkta emekliliğe hak kazanılmış olsun muafiyet aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren geçerli olacak.

200 METREKAREYİ AŞMAYAN KONUTA VERGİ YOK

Sabah’ın haberine göre, vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor. Kiraya vererek oturduğu evin kirasını karşılayan, çocuğunu oturtan da yararlanabiliyor. Arsa, arazi, işyeri geliri olmayanların yararlanacağı emlak vergisi muafiyeti için belediyeye yazılı başvuruda bulunulması gerekiyor. Emekli olup sürekli ikâmet edilen tek yazlık için de vergi ödenmeyecek.

EYT'liler bu yılki menkul sermaye iradı gelirleri 150 bin lirayı aşmadıysa gelecek yıldan itibaren muafiyetten yararlanacak. Emekli olup çalışmaya devam edenler ise bu muafiyetten yararlanamayacak. Emlak vergisi muafiyetinden, ev hanımı, şehit yakını, gazi, engelli vatandaşlar ile tek konutun yanında gelir getirmeyen arsa, arazi, işyeri olanlar da yararlanıyor.


Keşfet

Emlak vergisi muafiyetine ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:

En Çok Aranan Haberler