FİNANS

SSK ve Bağ-Kur EYT’lisine 4 ödeme birden! Çift maaş, bayram ikramiyesi, banka promosyonu… 17 Nisan’da başlıyor!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasasının yürürlüğe girmesi ile milyonlar ilk maaş için gün saymaya başladı. Mart ayında emeklilik başvurusu yapan EYT’liler için ödemeler Nisan ayı itibarıyla başlayacak. SSK’dan emekli olacaklar 17 Nisan’dan, Bağ-Kur’dan emekli olacaklar ise 25 Nisan’dan itibaren ödeme alabilecek. Ancak emekli maaşı ile beraber bir ödeme daha olacak. Yine bunların yanında bayram ikramiyesi ve banka promosyonu emeklilik hakkı kazanmış olan EYT'lilere ek gelir olacak.

EYT yasası 3 Mart’ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. EYT şartlarını yerine getiren 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşurken, milyonlar şimdi ilk maaşına kavuşmayı bekliyor. Bu kapsamda EYT'lileri çift emekli maaşı ödemesi, bayram ikramiyesi ve banka promosyonu olmak üzere 4'lü kazanç bekliyor.

1 (1)

MART’TA BAŞVURANA İLK MAAŞ NİSAN’DA

Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre, başvurularını tamamlayan EYT'liler ilk emekli maaşını almak için geri sayıma geçti. Mart ayında emeklilik başvurusunu tamamlayan EYT'liler 1 Nisan'dan itibaren hak sahibi olacak. Yani maaşı ne zaman hesabına yatarsa yatsın emeklilik başvurusunu Mart ayında yapmış ve hakkını kazanmış EYT'li 1 Nisan'dan itibaren tüm haklarını alacak. SSK'dan emekli olanların maaşları her ayın 17'sinde başlıyor 26'sına kadar sürüyor. Bağ-Kur’lular her ayın 25-28’i arasında maaşlarını alıyor. Emekli maaşının yatacağı tarih ise tahsis numarasının son rakamına göre belirleniyor.

1 (133)

İŞTE EYT'LİLERE EMEKLİ MAAŞI ÖDEME TAKVİMİ

Emeklilik işlemleri tamamlanan SSK'lı EYT'liler 17-26 Nisan arasında, Bağ-Kur'lular 25-28 Nisan arasında alacak. İşte o tarihler...

SSK EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATIYOR?

İşte SSK emekli maaşları için ödeme takvimi...

 • Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,
 • Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında ödeme alacak.

1 (107)

BAĞ-KUR EMEKLİSİ NE ZAMAN ÖDEME ALIYOR?

 • Tahsis numarası son rakamı 9,7,5 olanlar ayın 25'inde
 • Tahsis numarası son rakamı 3,1 olanlar ayın 26'sında,
 • Tahsis numarası son rakamı 8,6,4 olanlar ayın 27'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 2,0 olanlar ayın 28'inde ödeme alacak.

Emekli maaşı ödemesi tarihi Cumartesi gününe rastlayan hak sahiplerinin ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayanların ödemesi ise Pazartesi yapılacak. 1 milyonun üzerinde EYT'li emekli olmak üzere başvurdu. Yoğunluk nedeniyle Nisan ayı içerisinde ilk maaş ödemesini almayan olursa bile bu hak kaybı yaratmayacak ve 1 Nisan'dan itibaren bütün hak edişler gerçekleştirilecek.

1 (156)

EYT'LİLERİN ORTALAMA EMEKLİ MAAŞI 8.750 TL

EYT'lilerin ortalama emekli aylığı yaklaşık olarak 8 bin 750 lira civarında olduğu bildirildi. Burada ortalama emekli aylığı SSK'lılarda 7.800 TL, Bağ-Kur'lularda 5.800 TL, Emekli Sandığı'nda ise 12.400 TL olduğu hesaplandı.

1 (155)

EYT'LİLERE 4'LÜ KAZANÇ FORMÜLÜ

1. Çift ödeme: Mart ayında emeklilik başvurusunu yapan EYT'lilerin maaş bağlanması 1 Nisan itibarıyla yapılacak. Emeklilik işlemleri tamamlanan SSK'lı EYT'liler 17-26 Nisan arasında, Bağ-Kur'lular 25-28 Nisan arasında alacak. Örneğin ayın 20'sinde maaşını alacak EYT'liye 20 günlük fark ödemesi (1 Nisan-20 Nisan hak ödemesi) ve 1 emekli maaşı ödemesi beraber yapılacak. Yani EYT'li 2 ödeme birden almış olacak.

2. Bayram ikramiyesi ödemesi: Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi gerçekleştiriliyor. Ramazan Bayramı 21 Nisan tarihinde idrak edilecek. Dolayısıyla 1 Nisan'dan itibaren maaşı bağlanan her EYT'li maaşı ne zaman hesabına yatarsa yatsın bayram ikramiyesi de alacak.

3. Banka promosyonu: EYT'liler emeklilik hakkı kazandıklarında maaşını nerden alacağı yönünde ister kamu bankası olsun ister özel bankalar olsun seçimini kendisi yapıyor. Bankalar burada müşteri kazanmak için emekli maaşını kendi bünyesine taşıyan her EYT'liye promosyon ödemesi yapacak. Bu rakam son olarak 10 bin TL'ye kadar yükseldi.

GÜNCEL EMEKLİ PROMOSYON MİKTARLARI NE KADAR? (MART 2023)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler