FİNANS

Aşı Haberleri Pozitif Etkiliyor!

Her ne kadar vaka ve vefat patlaması yaşanıyor olsa da, aşı ile ilgili gelen haberler piyasalarda pozitif etki yaratıyor.

Aşı Haberleri Pozitif Etkiliyor!

Dün de uçuşlar öncesi aşı yaptırılmasının zorunlu olabileceği yönünde yapılan açıklamalar petrolü yukarı çekiyor. Aynı zamanda ulaştırma şirketlerine de bilançolarına aldırış etmeden işler yoluna giriyor beklentisi ile alımların sürmesine neden oluyor. Bu konudaki uyarımı şöyle tekrarlamak istiyorum! Muhtemelen yıl sonu bilançolar sektörde yine kötü gelecektir. Lakin uçuşlar normale döner ve yolcu sayıları pandeminin kontrol altına alınması ile artmaya başlayacak olursa diyerek, 2021 son çeyrek ve sonrası için orta-uzun vade fon planlarına dahil olabilirler. Ama bilanço dönemlerinde olası kar satış risklerinin olacağını da bilmek lazım. Şu an alınıyorlar. Teknikleri de bu yönde gelişim gösteriyor.

Dolar 8.00 TL'yi Aşar Mı?

Faiz artışları ile 7.51 seviyesine inen Dolar kurunda, Yunanlı komutanı olan Alman fırkateyni AB Akdeniz denetimleri kapsamında izinsiz şekilde yük gemimize baskın yapınca bir anda 8.04 seviyesine yükseldi. Kurdaki tepki piyasanın kar satışlarına neden oldu ama gerilimin sona ermesi ile BIST yeniden alımlara geri döndü. Dolar'da 8.04 seviyesini bollinger direnci olarak görüyorum. Bu seviyenin yukarı kırılmasını beklemiyorum. Ama olur da geçecek olursa 8.20 seviyesinde de bir direnç olduğunu bilmenizi isterim. Ben, Dolar'ın yeniden 7.78'e doğru inmesini bekliyorum. Yabancı açısından yeterli artı faiz verilmiş oldu. 8.00 - 8.50 aralığında Dolar'ını bozup TL'de pozisyon alan yabancı açısından faiz getirisi de düşünülünce kur riski ciddi derecede azalmıştır. Yani her kur yükselişinde yabancı fon girişlerini görmeyi bekliyorum. Ancak İrini Operasyonu gibi gerilim arttırıcı gelişmeler bu düşüncelerimi değişikliğe uğratır.

İrini Operasyonunun Artçıları Olacaktır!

Gemimize hukuksuz biçimde yapılan müdahale sonrası Dışişleri Bakanımız cevabı sahada vermek için cumhurbaşkanımızın talimatı var açıklaması yaptı! Yani benzer bir müdahaleyi biz de önümüzdeki günlerde Alman ve Yunan gemilerine yapabiliriz. Bu nedenle karşılık riskini de her an beklemeli ve yaşanacak olursa olası yansımalarını göz ardı etmemeliyiz.

Ama ilişkiler AB ve ABD tarafında bu riskleri içerirken, diğer taraftan İsrail Biden sonrası ve bölgesinde yüksek denizaltı doğalgaz rezervlerinin Avrupa'ya sevki için Türkiye ilişkilerinin yeniden düzelmesi gerektiğini anlamış durumda. Bu nedenle yakında Yahudi lobisinin olumlu girişimlerini duyabiliriz. Diğer taraftan Biden sonrası Suudiler de çark etmeye başladılar. Türkiye ile mükemmel ilişkilerimiz var açıklamaları yapıldığı gibi, Katar ile de ilişkilerimizi düzelteceğiz demeye başladılar. Kral Selman'ın G-20 esnasında cumhurbaşkanını araması ilişkilerde normalleşme çabası diye düşünüyorum. Yani tüm ilişkiler kötüye gitmiyor diyebiliriz.

Reform Açıklamalarımız Sürüyor!

Umarım piyasa için asıl önemli olan hukuk, maliye, kamu harcama politikası, cari denge, uluslararası yatırım zeminini güçlendirici reformlar sözde kalmaz ve bir an önce devreye alınmaya başlar. Bunu gecikmeden yaparsak BIST TL bazlı daha çok sayıda rekor kıracaktır. Kurlar da yeniden düşmeye başlayacaktır.

Biden'in Ekibi Netleşiyor!

Trump'ın kaybettiğini kabulleniyor yönünde açıklamalar aşı haberlerinin peşinden gelince ABD borsaları da tarihi zirvelerini kırıyorlar. Dow 30.000 seviyesini de geçmiş oldu. Ocak ayı içinde yönetim değişimi tamamlanacak. Sonrasında bizimle gelişmeler ne olacak göreceğiz. Riskler büyük ama Türkiye herkes için çok önemli ve büyük bir ülke. O nedenle her an her konuda geri planda birçok görüşme ve pazarlık yapılıyor olabileceğini unutmamak gerekir. Ama yine de Biden işe başladığında S-400 sorunu önümüze gelecektir. Bu sorun aşılamazsa uygulanacak yaptırımın ne olacağı önemli. Tabii bir de Halkbank davası konusu var.

Kısacası önümüzdeki dönem için aşı, petrol, reform kararlarının etkisi ile pozitif bir BİST bekliyorum. Ama devamlı tekrarladığımız siyasi, jeopolitik risklerdeki belirsizlikler ve gelişmeler heran dalgalanmalar yaratabilir.

Mümkün olduğunca tekniklerden destek alarak yolumuza gitmeye çalışmalıyız. Destek-Direnç Tablosunda olası hareket beklediğim şirketleri, pozitif ayrışma beklediğim hisseleri detaylı teknikleri ile devamlı paylaşıyorum. Özellikle yeni üyelerimiz bu tabloyu dikkatle takip etsinler. Kırılacak destek ve dirençler sonrasında, o yöndeki sıralı destek ve dirençler yeni teknik beklentiler olur.

Bugün BIST'in dış borsalar ve petroldeki olumlu etki ile hızlı bir yükseliş yapmasını bekliyorum. Hisse bazlı ayrışmalar yine aynı şekilde sürecektir.

**Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.

Saygılarımla
Aydın Eroğlu
Stratejist
Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @Stratejist**

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
TÜRKİYENİN ÖNCELİĞİ S-400 OLMUŞTUR.BURADAN DÖNÜŞ İYİ GİDEN TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİNİ BOZAR.ABD İLE HEP AYNI.HİÇ BİR ZAMAN İYİ OLMADI.BİZE HER KONUDA YALANCI VE RİYAKAR OLDULAR.BİZİ DEĞİL TERÖR ÖRGÜTLERİNİ MÜTTEFİK İLAN ETTİLER.NATO ÜYESİ TÜRKİYEYE BU SAYGISIZLIKTIR, İHANETTİR.ABD DEN BİZE HİÇ BİR ZAMAN DOST OLMAZ.F35 ORADA KALSIN.ÖDEDİĞİMİZ PARAYI İADE ETSİNLER. VE ÜLKEMİZDE İNCİRLİK İLE BERABER 45 ÜSSÜNÜ KAPATIP GİTSİNLER.KEZA AB AYNI.BİZANS BİRLİĞİNE BİZİ ALMAYACAKLARI AŞİKAR.50 YILI GEÇTİ.ARTIK KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN.BİZE TÜRK BİRLİĞİ ŞART.
Geri Dön