FİNANS

Aydem Yenilenebilir Enerji, Akköprü HES'i 650 milyon liraya 49 yıllığına işletecek!

Aydem Yenilenebilir Enerji, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihalede 605 milyon lira ile en yüksek teklifi vererek bünyesine kattığı Akköprü Hidroelektrik Santrali'ni (HES) 49 yıllığına işletecek.

Aydem Yenilenebilir Enerji, Akköprü HES'i 650 milyon liraya 49 yıllığına işletecek!

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu gelişme sonrasında şirket, santral sayısını 26'ya çıkartarak kurulu gücünü 1020 megavattan 1135 megavata yükseltti.

Aydem Yenilenebilir Enerji'nin portföyüne kazandırdığı ve Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yer alan Dalaman Çayı üzerinde bulunan HES, 115 megavat kurulu güce sahip bulunuyor.

akkopru-hes-GIDt_cover

Yıllık 343 gigavatsaat üretim kapasitesine sahip olan santral 187 bin konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

HEDEFLERİ 5 YILDA 2 KATINA ÇIKMAK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aydem Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Akköprü HES'in alımının şirket için çok önemli olduğunu belirterek, "Bu adım, 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkararak 2 bin megavat seviyelerine ulaşma hedefimiz açısından çok önemli bir adım. Bu yatırım iştahıyla, yenilenebilir enerjiyi her zaman olduğu gibi odağımıza alarak portföyümüzü geliştirecek fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
187.000 KONUT ELEKTRİK ALACAK ORTALAMA 150 TL EV BAŞINA AYLIK 28.050.000 TL YAPIYOR YILLIK 336.600.000 TL YAPIYOR GELİR 2 SENEDE AMORTİ EDİYOR YER KENDİNİ ÖDEMELERİDE 10 SENEDE YAPARLAR YANİ YER BEDAVAYA GİTTİ YAZIK ÜZÜLÜYORUM BU MİLLETİMİN BU DURUMA DÜŞMESİNE...
@ahmet_karakaya_j2 ince hesaplara gerek yok kardeşim. zengine yol veriliyor basit bedeller ile, zenginde bir şekilde başka yönden yolunu açanlara karşılığını veriyor. Olan vatandaşa oluyor vatandaşın vergisi ile yapılan yatırımlar vergileri affedilenlere devlet eli ile altın tepsi ile sunuluyor. bir taraf zarar eden kurumdan kurtuldum derken diğer taraf 2 senede amorti edeceği işletmeden 38 yıl bedavadan kazanç sağlayacak. kapına kadar getirdim diyerek yazacak 1 e ürettiğini 10 satacak yetmeyecek kayıp kaçak diyerek kontrol edemediğini vtandaşa ödetecek tezgah güzel. sebep olanların canıcehenm
matematigin çok iyimis ????????
@ahmet_karakaya_j2 zamları hesaplamadığın için iki sene zamları da ilave edersek bir senede kapatır. 498 yılın hepsi kar. BU M KADAR UYGUN FİYATA SATANLARIN ALLAH BELASINI VERSİN. FABRIKALARI SATARAK DEVLETİN TÜM GELİRLERİNİ BİTİRDİLER. AYRICA O FABRIKALARDA HALKIMIZ ÇALIŞIYORDU HALKIMIZIN İŞLERİNİDE ELLERİNDEN ALDILAR. DEVLET DEVLET DAİRELERİNDE TÜM ÇALIŞANIN (POLİS,ASKER,DOKTOR,HEMŞİRE,ÖĞRETMEN MÜHENDİS .MİLLETVEKİLİ BAKAN PARTİ ÖEDEMELİ VS) MAAŞINI NASIL VERECEK TABİKİ HALKTAN VERGİ ALARAK. ONUN İÇİN ÖTV YÜKSEK KDV YÜKSEK STOPAŞ YÜKSEK GELİR VERGİSİ YÜKSEK ELEKTRİK YÜKSEK DOĞALGAZ YÜKSEK
en az 1milyar 150 milyon olması gerekirdi çünkü mw başına bir santralın maliyeti ortalama 1 milyon euro
115 milyon ???? Euro !!
Ürettiğine fiyat narhı konmuş mu ihalede ?
Geri Dön