Piyasalarda neler bekleniyor? İşte takip edilecek veriler

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’daki yargılanma sürecine odaklandı. Dolar/TL ise dün yüzde 0,3 artışla 5,9345'ten günü tamamlaması sonrası bugün bankalar arası piyasanın açılışında 5,9380 seviyesinde işlem görüyor.

Piyasalarda neler bekleniyor? İşte takip edilecek veriler

Trump'ın Senato'daki yargılama sürecinin başlaması ile gözler oturumlardan gelecek açıklamalara çevrilirken, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde yayılması nedeniyle tedirginliğe neden olan koronavirüsüne ilgili gelişmeler de gündemin odağındaki yerini koruyor.

Trump'ın yargılandığı Senato'daki ilk azil duruşmasında Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray'dan belge talep eden Demokratların önergesini reddetti. Oylamalarda tüm senatörlerin kendi parti çizgisinde oy kullanmaları dikkati çekti.

İlk azil duruşmasında Demokratlar adına savcılık görevi yapan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, Senatoya ilave tanıklar çağrılabilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Trump'ın şahsi avukatı Jay Sekulow ise Trump'a yöneltilen suçlamaların "geçersiz" olduğunu, Trump'ın Ukrayna'ya askeri yardımı bir koşula bağlı olarak askıya almadığını ve Demokratların delillerinin çoğunun "uydurma" olduğunu ifade etti.

Azil yargılamasındaki kuralları belirleyen tasarının son haline göre, taraflara 3'er gün üzerinden 24'er saat ayrılması öngörüldü. Buna göre savunma ve davacı taraflar günlük 8'er saatten 3 günde savunmalarını yapabilecekler. Bu sürecin ardından senatörler her iki tarafa 16'şar saat soru sorabilecekler.

ABD'de dün veri gündeminin zayıf olmasına karşın pay piyasaları, azalan küresel risk iştahı ile düşüş eğiliminde hareket etti. Dow Jones endeksi yüzde 0,52, S&P 500 endeksi yüzde 0,27 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,19 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan verilere göre Almanya'nın ekonomik görünümüne ilişkin yatırımcı güveni, ABD ile Çin’in "birinci faz" ticaret anlaşması imzalamasının etkisiyle son 4,5 yılın en yükseğine çıktı. Verinin ardından toparlayan DAX endeksi günü yüzde 0,05 değer kazancıyla tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,53, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,54 düşüş kaydetti.

Bugün Asya borsalarında pozitif bir görünüm izlenirken, altının onsu ve petrol fiyatlarındaki gerileme de yatırımcıların risk iştahındaki toparlanmaya işaret etti. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 değer kazandı.

Analistler, yeni koronavirüsünün yayılma hızı konusundaki endişelerin azalması ile pay piyasaların iç dinamiklere döndüğünü söyledi. Koronavirüsünden kaynaklı ölümler yaşanırken Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülke genelinde vaka sayısının 300'e ulaştığını ve farklı şehirlerde görülmeye başlandığını bildirmişti. Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından risk oluşturuyor.

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul'un alıcılı seyrini ve buna bağlı olarak rekorlarını sürdürmesi dikkati çekti. BIST 100 endeksi, dün 123.804 puanla gün içinde gördüğü en yüksek seviye, 123.556 puanla da kapanış rekorlarını kırdı. Günlük bazda yüzde 0,76 değer kazanan endeksin, ocak ayındaki toplam getirisi ise dün itibarıyla yüzde 8'e ulaştı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,3 artışla 5,9345'ten günü tamamlaması sonrası bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,9380 seviyesinde işlem görüyor.

Bugün veri gündeminin zayıf olduğuna ve Trump'ın azil soruşturmasına ilişkin gelişmelerin takip edileceğine değinen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 122.500 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 127.500 seviyesinin gündeme gelebileceğini, dolar/TL'de ise 5,95'in direnç olarak öne çıktığını söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

16.30 ABD, aralık ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi

18.00 ABD, aralık ayı 2. el konut satışları

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
DÜNYA BORSALARI 3 GÜNDÜR YÜZDE 3 YÜZDE 3 DÜŞÜYOR.BİZİM BORSAMIZ 113.500 LERDE TUTUNUYOR.HAYRET. DEMEK Kİ DÜNYADA SORUNSUZ VE EN GÜÇLÜ ÜLKE TÜRKİYE. YA TUTA TUTA BU BORSAYI NEREYE KADAR TUTACAKSINIZ.EKONOMİ BORSA ENDEKSLİ Mİ? Kİ TUTUYORSUNUZ.BIRAKIN İNCELDİĞİ YERDE KOPSUN. HİÇ OLMAZSA KÜÇÜK YATIRIMCI DİBE YAKIN BİR YERLERDEN ALIR DA ZARARLARINI KAPATIRLAR.KÜÇÜK YATIRIMCILARA HİÇ FIRSAT VERMİYORSUNUZ.DÜNYA BORSALARI BU HALDE İKEN BİZİM BORSAMIZ ŞU DURUMDA 105.107 BİN LERE DOĞRU GERİLEMESİ LAZIMDI.
BLOOMBERG TV DE ÇIKAN YATIRIMCI YANİ SÖZÜM ONA BORSA UZMANLARI KEZA ATA ONLİNE DAKİLER HANİ BORSA 124.000 İKEN BURALARDAN ALIRDIM DİYORDUNUZ YA MİLLETE.SİZ ALDINIZ MI? HANİ ŞUBAT MART AYI ARASINDA BORSA 140-150 BİN OLURDU DİYORDUNUZ YA.NE? OLDU.HEP İNSANLARA HAYAL SATIYORSUNUZ.ŞİMDİ ÇIKIP DERSİNİZ Kİ? YA ÇİNDE HASTALIK ÇIKTI İŞTE SURİYE GERİLDİ.YAHU KARDEŞİM ÇİNDE HASTALIK ÇIKTIĞINDA BİLE BORSAMIZ İŞTE ŞURADA TUTUNUR, BURALARDAN GİRİLİR. EEE SİZLER GİRDİNİZ Mİ? EVET 113.500 TUTUNDU AMA ŞU VAZİYETTE 105 BİNLERE GELMESİ LAZIMDI.İYE TUTUYORSUNUZ.KOYVERİN GİTSİN..GERÇEKÇİ RAKAMLARI TELAFUZ EDİN
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler