FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar 25 Mayıs cuma son durum! Dolar ne kadar? Yükseliş trendi devam ediyor mu?

Dolar, haftaya rekorlarla başlamasının ardından yükseliş trendini sürdürüyor. 4.90'lı seviyelerle Türk Lirası karşısında tarihi rekoru kıran dolar Merkez Bankası'nın faiz artırma hamlesi ile 4.50'lere dek gerilese de yeniden yükselerek 4.80 seviyelerini gördü. Dolar kuru bugün TCMB ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesinin ardından 4,71 seviyesinin altına geriledi. Ancak burada tutunamayarak yeniden 4,75'i aştı. Euro 5,56 civarında hareket ediyor.

Dolar 25 Mayıs cuma son durum! Dolar ne kadar? Yükseliş trendi devam ediyor mu?

Dolar/TL ne kadar oldu? Dolar 25 Mayıs Cuma gününe nasıl başladı. Dolarda son durum ne? Doların bu hafta rekor üstüne rekor kırmasının ardından bu soruların yanıtı aranıyor.Merkez Bankası'nın faiz artırmasının ardından döviz satım ihalesinde tutarı artırdığını açıklaması sonrası dolarda yüksek seyir devam ediyor.

TCMB ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesinin ardından 4,71 seviyesinin altına geriledi. Ancak burada tutunamayarak yeniden 4,75'i aştı.

Euro/TL de 5,55'in üzerinde hareket ediyor.

Kurdaki aşırı yükseliş ve oynaklık sonrasında Merkez Bankası olağanüstü toplanarak geç likidite penceresi borç verme faiz orınını yüzde 13,5'den yüzde 16,5'e yükseltmişti.

Merkez Bankası dün de yılın kalanı için döviz satım ihalelerinde tutarın artırılacağını duyurdu.

Dolar başlıca para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi 93.844'le çarşamba günü gördüğü beş ayın zirvesine yakın bulunuyor.

TCMB'DEN YENİ HAMLE: İHRACAT REESKONT KREDİ ÖDEMELERİNDE KURU SABİTLEDİ

TCMB açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve Döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, ABD doları için 4,2000, Euro için 4,9000, İngiliz Sterlini için 5,6000 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi geri ödemesinde kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verilmiştir."

TCMB'nin açıklaması sonrası kur ilk etapta 4,71 seviyesinin altına geriledi. Ancak burada tutunamayarak yeniden 4,75'i aştı.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler