FİNANS

Son dakika: ABD enflasyon verisi açıklandı! Beklentilerin üzerinde geldi! Dolar ve gram altın fiyatı…

Son dakika: Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. ABD'de enflasyon Ağustos ayında yıllık yüzde 8,5'ten yüzde 8,3'e geriledi ancak yüzde 8,1'lik beklentiyi aştı. Bir süredir 18,24 seviyesinde sakin bir seyir izleyen dolar/TL kuru ve gram altın fiyatları yatırımcılar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki dolar/TL ABD enflasyon verisine ne tepki gösterdi? Altının gram fiyatı ne kadar oldu?

Son dakika: ABD enflasyon verisi açıklandı! Beklentilerin üzerinde geldi! Dolar ve gram altın fiyatı…

Son dakika haberi: Piyasaların yakından takip ettiği ABD faiz kararı açıklandı. ABD’de enflasyon Ağustos’ta aylıkyüzde 0,1 yıllık yüzde 8,3 olarak belirlendi. Gıda ve enerji hariç enflasyon yüzde 6,3 oldu.

ABD’de 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon, Temmuz’da petroldeki gerilemeye bağlı yüzde 9,1’den yüzde 8,5’e gerilemişti. Beklenti Ağustos’ta yıllık enflasyonun yüzde 8,1’e gerilemesi yönündeydi. Düşüşte ABD’de akaryakıt fiyatlarındaki gerileme etkili oldu.

enfss

ÇEKİRDEK ENFLASYON BEKLENTİYİ AŞTI

Çekirdek TÜFE yüzde 0,6 artışla yüzde 0,3'lük beklentiyi aştı.

Söz konusu dönemde barınma, gıda ve sağlık hizmetlerinin maliyetlerindeki artışın benzin fiyatlarındaki keskin düşüşle dengelenmesi enflasyondaki yavaşlamanın sınırlı da olsa sürmesinde etkili oldu.

Enerji fiyatları ağustosta aylık yüzde 5 azalırken, yıllık yüzde 23,8 arttı. Enerji kalemi altındaki benzin fiyatları da aynı dönemde aylık yüzde 10,6'lık azalış gösterirken, yıllık yüzde 25,6 yükseldi.

Barınma endeksi ise ağustosta aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 6,2 artarken, gıda fiyatları aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 11,4'lük artış gösterdi. Bu dönemde gıda enflasyonu yıllık bazda Mayıs 1979'dan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. Sağlık hizmetlerinin fiyatları da aynı dönemde aylık yüzde 0,8 ve yıllık yüzde 5,6'lık artış kaydetti.

Analistler, ağustosta beklentilerin üzerinde gelen verinin enflasyonun yavaşlamaya başladığına dair umutları kırdığını ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) agresif faiz artırımına devam edeceğine yönelik beklentileri artırdığını belirtti.

fed

FAİZDE 75 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

Para piyasalarında Fed'in gelecek hafta yapacağı toplantıda 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, ekim toplantısı için beklentiler 25 baz puanda yoğunlaşıyor.

3

GRAM ALTIN VE ONS ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatları bugün çok hareketli bir grafik sergilemese de enflasyonun zirveden geri çekilmesiyle son getirilerini korudu. Ons altın sabah ilk saatlerde 1738 dolara kadar yükseldi. Gram altın ise 1000 liranın üzerindeki seyrini sürdürerek bu sabah 1010 lira seviyelerinde hareket etti.

ANLIK ALTIN FİYATLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Geçtiğimiz hafta 110 seviyesinin üzerine çıkarak 20 yılın zirvesini görmüştü. Ancak kâr alımları ve ABD enflasyonunda daha fazla yavaşlama gösteren veri beklentisinin bir karışımı, son seanslarda dolar üzerinde baskı yaratarak yeni günde 107 seviyesine gerilemişti.

Açıklanan TÜFE verisi sonrası dolar endeksi 108,8 seviyesine yükseldi. Altının ons fiyatı doların değer kazanması ile yüzde 1’den fazla kayıp yaşayarak 1719 dolara geriledi. Gram altın ise bin liranın altına düştü.

ANLIK DÖVİZ KURUNU TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DOLAR/TL ABD ENFLASYON VERİSİ SONRASI NE KADAR OLDU?

Dolar/TL, ABD enflasyon verisinin açıklanacağı güne sakin başladı. Bir süredir 18,24 aralığında işlem gören kur açıklanan veri sonrasında 18,25 seviyesine kadar yükseldi. Euro/TL de 18,57 seviyesinden 18,29 seviyesine kadar düştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler