2020 Ağustos kira zamları ne kadar olacak? Ev kiralarına ne kadar zam geldi? TÜİK, TEFE ve TÜFE kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır?

Temmuz ayı TÜFE; 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,51 artış gerçekleşti. Tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla birlikte Ağustos ayındaki kira artış oranlarının ne kadar olacağı merak konusu oldu. Peki Ağustos ayında kiralara ne kadar zam gelecek? Ağustos ayı kira bedeli ne olacak? İşte son dakika TÜFE açıklaması ve kira bedeli hesaplaması..

2020 Ağustos kira zamları ne kadar olacak? Ev kiralarına ne kadar zam geldi? TÜİK, TEFE ve TÜFE kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır?

Bugün açıklanan Tüketici fiyat endeksi ile birlikte hem ev sahipleri hem de kiracılar, kiralara gelecek zammı merak etmeye başladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,76, aylık %0,58 arttı. TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,51 artış gerçekleşti. Ev sahiplerinin ve iş yeri sahiplerinin kira artış oranı için sözleşme serbestisinin olması kira oranlarında değişiklik gösteriyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yasal düzelneme yapmasının ardından, resmi kira zam oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlandı ve bu miktar iş yeri ve kiracı olanlar için de geçerli oldu. Ağustos ayında yapılacak kira zammı ne kadar olacak? Kira artış oranları nasıl hesaplanıyor?

AĞUSTOS AYI KİRA ZAMMI

Temmuz ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasıyla birlikte ağustos ayı için kira artış oranı da açıklanmış oldu.. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %11,76, aylık %0,58 arttı. TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,51 artış gerçekleşti. Ağustos ayında ne kadar kira ödeyeceğini düşenen ve hesaplamak isteyenler için, enflasyon oranına göre kira hesaplama, kira artış oranı nasıl hesaplanır araştırmalarını yaptık.

AĞUSTOS 2020 KİRA ARTIŞ ORANI NE KADARDI?

Tüketici fiyat endeksinin enflasyon oranını açıklamasıyla kira zammı hesaplama nasıl olur? Diyelim ki; normal kira bedeliniz 1.000 lira ve zam oranı 11,51 lira.. Kira zam bedeli 115 lira ve kira bedeli hesaplandığında 1.115 lira oluyor.

TEMMUZ 2020 KİRA ARTIŞ ORANI NE OLDU?

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,51 artış gerçekleşti.

ENFLASYONA GÖRE KİRA ARTIŞ ORANLARI NASIL HESAPLANIR?

Kira artış oranı ev sahibinizin ya da iş yeri sahibinizin uygulayacağı en yüksek zam oranını belirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı 'nın hazırladığı Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında açıklanmıştı. Bu açıklamayla Yeni Ekonomi Paketi'nde kira zamlarının artık tüketici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre belirlenmesine karar verilmişti. Kira artış oranları da artık üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanıp bu şekilde kiracıya bildiriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Bence kiracılara kredi desteği sağlayın 1000 lirak kirayı adam aylık 300 yada 500 tl ile banka kredisine ödesin hem günaha girsin hemde ev fiyatlarının araç fiyatlarının uçtuğu gibi kiralarda uçsun...
ev iş yeri sayısını blmeyen gayrumenkul sahibi 1000 lerce ev iişyeri olan insanlara yazık olmuş üzüldüm Devlet bu kararı almasaydı yüzde yüz zam yapar bu fırsat yoksulu millet çok üzülmüştür 100 lerce evi olan ev sahipleri kan emici sömürücü ev sahipleri çok yazık olmuş EMEKLİ yıllık zammı yüzde beş o ev sahiipler niye yüzde on birbuçuk zam alır Allah emekl maaşıyla geçnene yardım etsn bide laf anlamaz ev sahb olursa yandı
Şu ev fiyatlarını düşürün
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler