Altın ve dövizde vergi uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler

Altın ve döviz alım satımında uygulanan vergi oranının artırılmasını değerlendiren kuyumcular, verginin altın alışverişlerinde kendilerini etkileyemeyeceğini ancak bankalardaki altın işlemlerini etkileyeceğini ifade etti.Resmi gazetede yayınlanan karara göre kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkartıldı.

Kentte uzun yıllardır döviz ve altın satışı yapan kuyumcu esnafı Yalçın Tandır, vergi oranının arttırılmasıyla, özellikle döviz alım satımlarında manipülatif hareketlerin önüne geçileceğini ifade etti. Tandır, daha önce sadece dövizde olan vergi uygulamasının altın alım satışlarında da uygulanacağını dile getirerek, “Döviz büroları ve bankalardan alınan döviz ve altın alımlarında yüzde 1 oranında kambiyo gider vergisi alınacak. Böylece alım satım oranında ki marj yükselmiş olacak maliyetli bir hale gelecek ama manipülatif alımların önüne geçilmiş olacak” dedi.

'YURT DIŞINDAN GELECEK OLAN YATIRIMCIYI KORKUTABİLİR'

Kararnameyi artısı ve eksisi ile değerlendirmek gerektiğinde yurtdışından gelecek olan yatırımcılardan bahseden Tandır, “Yurtdışından gelecek olan yatırımcıyı korkutabilir çünkü buradaki alacağı yüklü miktardaki dövize vergi ödeyeceği için ülkeye gelecek olan yeni şeylerin önünü kapatabilir. Vatandaşlara etkisi olacak yüzde 1 oranındaki bu vergi daha önce kar amaçlı alınan döviz ve altınlarda özellikle bankalarda, döviz bürolarından alınan dövizlerde alım satım oranı yükseleceği için vatandaşların başka yerlere gideceği seçeneği olacak. Daha önce bankalardan yatırım amaçlı altın alımı yapan vatandaşların kuyumcuya yönlenmesi söz konusu olacak çünkü kuyumculara kararnameye göre yansıyan kambiyo gider vergisi yok o yönden vatandaşların altın alımlarını ve yatırımlarını kuyumcularda değerlendireceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

'FİZİKİ ALTIN ALAMADIKLARI İÇİN ESNAFLARDAN ALACAK'

Bir başka kuyumcu esnafı Hüseyin Kasap, serbest piyasada olduklarını ve kararnamenin yansıması olacağını belirterek, “Fiyatlarda bir 50 kuruş kadar üzerine ekleme yapıyoruz. Bankalarda daha çok etkiler çünkü bankalarda insanlar fiziki altın alamadıkları için altın hesapları açtırdıklarından dolayı oradaki yüzde 1’lik kısım daha çok etkileyecek. Bundan sonra bankalardan fazla alışveriş değil biraz daha özüne dönüp esnaflardan olacağını düşünüyorum” dedi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
ÜLKEYİ BATIRAN ZİHNİYET GÖZÜ HALKA DİKTİ HERŞEYDEN VERGİ Yİ ALMAKTA OLMASINA RAĞMEN ŞEYTANİ DÜŞÜNCELERLE DURUN BAKALIM DAHA NELER GETİRECEK BAŞIMIZA BU HALK SİZE GEREKEN ÖDEMEYİ SANDIKTA YAPACAKTIR
kardes bu halktan bi sey olmaz. yine bir kilo makarnaya kömure atm kartina tav olacak cok luzumsuz varlik var.
geç kalınmış bir uygulama, tarafsız gözle bakıp, bu altın döviz alım satımının ülkeye ne getirip ne götürdüğünü anlamak lazım.
D3vami sen 2 kurus kar edeceksin diye ulke mb zarara ugrayacak sen gumusten altindan kat edecesin vergi vermeyeceksin mercedese bineceksin mb zarar edecek bindigin aracin tekeri cukura girecek s4n yol yapilmadi diye hukumete kufur edec3ksin sizin zihniyetnizdeki insanlar ulkelerini batisini zevkle izleyen insanlrdir
sayin Sadik bey; bizim okuma yazmamiz var kucuk puntolarla yazabilirdiniz.Kizmayin sakin olun lutfen kalbiniz tutar sekeriniz yukselir Allah muhafaza covid 19 hangi ulkede zarara yol acmadi 1.ABD 2.italya fransa 80 milyar euro yardim talep ediyor 3.Sadece deyin kiz rusya abd cok guclu cikti deyin abd denilen ulke 4 triliyon dolar basti 4.oturdugu yerden gram altin gumus doviz alip satanlar bedava ticaret yapiyorlar vergi yok algi yok oo ne ala diget taraftan kuyumcu esnafi kira personel vergi hirsizi ugursuzu ile ugrasacak s4n vergi ver meyeceksin ingiliz bankalari 1 gecede dokari 7.26 yapacak
Hayırlı olsun bu daha başlangıç...
Bu hükümet 2023 u göremeyecek...büyük ekonomik kriz için düğmeye basıldı...altin ve dolarınızı asla bozmayın
@akin_kara_1980 sen öyle diyorsunda ibb yi vermek istemeyen iktidarı kaybedince buyur agam gel oturmu der sence
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler