FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika... Analistten korkutan değerlendirme: Altın için yıkıcı olacak!

Altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeleri ve uzmanların altın tahmini yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor. Gram altın fiyatları için önemli olan altın ons fiyatı Fed kararı ve ABD istihdam verisine bağlı olarak dalgalı bir seyir sürdürüyor. Yatırımcılar, “Altın ne kadar oldu, altın bugün kaç TL, Düşecek mi, yükselecek mi?" sorularına cevap ararken analistlerden önemli bir değerlendirme geldi. İşte piyasalarda son dakika gelişmeleri…

Son dakika... Analistten korkutan değerlendirme: Altın için yıkıcı olacak!

Çarşamba günü yayınlanan ABD Merkez Bankası (Fed) FOMC tutanakları, yetkililerin merkez bankasının toplam varlıklarını küçültmeyi ve enflasyonla mücadele için beklenenden daha erken faizleri yükseltmeyi tartıştıklarını gösterdi.

Öte yandan ABD’nin Aralık ayı istihdam durumu raporu, Kasım raporundaki 210.000’lik artışın ardından, 199.000’lik bir artışı gösterdi. ABD'de tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında kaldı ve kötü bir sürpriz yaptı.

Tüm bu gelişmelerle atın fiyatları, istikrarlı yakın ve karışık bileşenler gösteren bir ABD istihdam raporunun ardından Cuma günü dalgalı işlem gördü. Ons altın 8 Ocak Cumartesi günü 1795 dolar seviyesinde bulunuyor.

iStock-1142839776

“ALTIN İÇİN YIKICI OLACAK”

Kıdemli piyasa analisti Ed Moya birincil odak noktasının faiz artırımlarının sayısı ve altını savunmasız bir konuma getiren bilanço akışında Fed’in ne kadar agresif olacağı olduğunu belirterek, Hazine faizlerindeki hareket kısa vadede çok daha yüksek olursa, bunun altın işlemleri için çok yıkıcı olacağını söyledi.

TD Securities tarafından yayımlanan raporda ise piyasaların 2022 için dördüncü bir faiz artırımını sıkıştırmaya çalışmasıyla altın ve gümüş fiyatlarının baskı altında olduğunu belirtilerek, para arzındaki artışın gümüş madeni paralar da dahil olmak üzere tüm koleksiyonlara yönelik iştahın daha da azaltacağı kaydedildi.

iStock-1264887364

ALTIN İÇİN BİR SONRAKİ HEDEF

Altın fiyatları Perşembe günü kayıplarını hızlandırdı. Piyasa analisti Pablo Piovano, bu gelişmenin, artan açık ilgi ve hacmin ortasında geldiğini ve bunun, en azından çok yakın vadede, altındaki düşüş eğiliminin devam etmesini destekleyeceğini belirtiyor. Bununla birlikte analist, altın için bir sonraki hedefin 1753 dolar ile Aralık ayının en düşük seviyesinde bulunduğunu belirtti.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler