FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2022 Ekim ayı Enflasyon rakamları açıklandı! Asgari ücret yeniden hesaplanıyor!

Asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri 2022 Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdoğan, yaptığı açıklamada "Önümüzdeki ay ve yeni yıl EYT ile asgari ücretin arka arkaya açıklandığı aylar olacak." ifadelerini kullanmıştı. 2023'te maaşlarda yaşanacak artışlarda enflasyon verileri belirleyici olacak. Peki, Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2022 Ekim ayı Enflasyon rakamları açıklandı! Asgari ücret yeniden hesaplanıyor!

Asgari ücret zammı TÜİK'in ekim ayı enflasyon rakamlarını açıklaması sonrası gündemdeki yerini koruyor. Ekim ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 85,51 seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayına kısa bir süre kala ekonomistler de tahminlerde bulunmayı sürdürüyor. 2023 Asgari ücret zammı Brüt ve NET tutarı şimdiden merak edildi. Asgari ücret zammının ne zaman belli olacağı internette araştırılıyor.

0

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı konusunda daha önce açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat enflasyona dikkat çekmişti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan da asgari ücret zammının daha önce görülmemiş bir şekilde yapılacağın vurgulamıştı.

1

Asgari ücret zammının enflasyondaki tahribatı ortadan kaldıracağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Aralık ayında yapacağımız zam ile enflasyonun vatandaşlarımız üzerinde yarattığı tahribatı ortadan kaldıracağız. En kapsamlı müdahaleyi yapacağız."

2

Yüksek enflasyon kaynaklı ekonomik maliyetin, çalışanlar ve emekçiler üzerindeki yansımasını engellemek istediklerini ifade eden Bakan Bilgin, uyguladıkları sosyal politikaların esasında bunun olduğunu belirtti.

3

"Hem özel sektör ve kamudaki toplu sözleşme süreçlerine bakış açımız bu, hem de asgari ücretle gelir transferi yapmaya çalışıyoruz. Geçen yıl aralık sonunda yaptığımız tarihi asgari ücret artışıyla yüzde 50 artış yapıldı." diyen Bakan Bilgin, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

10

"Daha önemli olan da asgari ücrete kadar olan tüm ücretlerden verginin kaldırılmasıdır. Temmuzda da zam yaptık. Yeterli mi bu, enflasyon karşısında yetersiz. Onun için Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında yeniden toplanacak, enflasyonun emekçiler üzerindeki tahribatını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapacağız."

4

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI: "YERE SAĞLAM BASAN ADIMLAR ATACAĞIZ"

Asgari ücret konusunda yöneltilen bir soruya yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

9

"Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin."

5

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu önümüzdeki ay boyunca görüşmelerine devam edecek.

6

Ortaya çıkan rakam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak.

7

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararını verdikten sonra Aralık ayı sonunda, asgari ücret zammına ilişkin açıklamada bulunması bekleniyor.

8

ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, en düşük emekli maaşının 5 bin 782, memur emeklisinin 10 bin 40 TL, asgari ücretinse 9 bin 86 lira olabileceğini söyledi.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler