Bakan Albayrak: KOBİ’lerimize ve tüm vatandaşlarımıza kalkan olduk

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Hazırladığımız destek paketlerimizle; esnafımıza, KOBİ’lerimize ve tüm vatandaşlarımıza kalkan olduk. Salgın sonrası dönemde de güçlü Türkiye’nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız." dedi.

 Bakan Albayrak: KOBİ’lerimize ve tüm vatandaşlarımıza kalkan olduk

Albayrak, Twitter hesabından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde ulaşılan maddi tutara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hazırlanan destek paketiyle esnafa, KOBİ'lere ve tüm vatandaşlara kalkan olduklarını aktaran Albayrak, "Salgın sonrası dönemde de güçlü Türkiye'nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız." ifadesini kullandı.

VERİLEN DESTEKLERDE SON DURUM

Albayrak'ın paylaşımında paketin ulaştığı büyüklüğe ilişkin infografik de yer aldı.

Buna göre, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin maddi tutarı 252 milyar liraya ulaşırken, bu kapsamda atılan adımların ekonomik büyüklüğü çarpan etkisiyle 600 milyar lirayı aştı.

Toplam destek tutarının milli gelire oranı yüzde 11 olurken, maddi destek tutarının milli gelire oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

Atılan adımlarla 5,5 milyona yakın aileye 1000 liralık nakdi yardım gerçekleştirildi. Yaklaşık 66 milyar lira tutarında prim ve muhtasar gibi ödemeler ötelendi.

4 milyona yakın çalışan için firmalara kısa çalışma ödeneği desteği sağlandı. Geliri 5 bin liranın altında olan 6 milyondan fazla vatandaşa 37 milyar lira bireysel ihtiyaç desteği verildi.

1,1 milyon esnafa 25 milyar liraya yakın esnaf destek finansmanı ödendi.

180 bin 933 işletmeye 145,6 milyar lira işe devam finansmanı sağlandı.

KAYNAK:AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
bende esnafım kimse bana kalkan olmadı aksine işyerim kapalı olmasına rağmen her türlü ödeme devam etti eyyyy esnaf gel kredi al diyorlar ama vergi,kredi vs borcun olmayacak kriterlere uyuyorsam zaten krediye ihtiyacımda yok demektir önemli olan her vatadaşa hibe yapabilmek gerisi boş
başkalarına 5 koyun güdemez diyenler cansız 3 tane maskeyi dağıtamayıp yüzüne gözüne bulaştırdı
İleride maaşların ödenememesi sorunuyla karşı karşıya kalabilir güzel ülkem.
@joker74 yok o olmaz, TL odemeli, klavyeye rakam yazacak.
Teşekkür ederiz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler