Bakan duyurdu! 14 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan düzenlemeyle 4'ü kanser olmak üzere 14 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını ve bu ilaçlardan 9'unun yerli üretim olduğunu bildirdi.

Bakan duyurdu! 14 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Bakan Selçuk, yazılı açıklamasında, 30 Aralık 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren SUT'a ilişkin yeni düzenlemenin Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesinde yer aldığını belirtti.

Geri ödeme listesinde 8 bin 920 ilaç bulunduğunu bildiren Selçuk, bunların 375'inin yurt dışından temin edildiğini, 8 bin 545'inin de Türkiye'de ruhsatlı olduğunu kaydetti.

Eklenen 14 yeni ilacın mevcut durumda yalnızca 8'inin eş değerinin bulunduğunu bildiren Bakan Selçuk, bu ilaçların geri ödeme listesine ilavesiyle, kullanıldıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişim kolaylıkları doğduğunu belirtti.

FETAL CERRAHİ İLE SPİNA BİFİDA ONARIMI GERİ ÖDEME LİSTESİNDE

Bakan Selçuk, hamileliğin ilk ayında anne karnındaki bebeklerde oluşan ve halk arasında "Ayrık Omurga" hastalığı olarak bilinen, spina bifida tanılı bebeklere anne karnında müdahale edilerek bu hasarın giderilmesi amacıyla "Fetal Cerrahi ile Spina Bifida Onarımı" işleminin de SGK tarafından geri ödeme kapsamına alındığını bildirdi.

Spina Bifida'nın,Türkiye'de doğan bebeklerde yılda binde 3-4 oranında görüldüğüne dikkati çeken Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Fetal Cerrahi ile Spina Bifida Onarımı işlemi ile, özürlü çocuk sayısı ve özürlülük derecesinin azalması, beyincik sarkması/beyincik fıtığı veya chiari malformasyonun gerilemesi ile ameliyat ihtiyacının ortadan kalkması, doğumdan sonra yapılacak omurgaya, iskelet sisteminde gelişen diğer sorunlara yönelik ortopedik ameliyatlar ile özellikle mesaneye yönelik ameliyatların azalması, tekrarlayan şant operasyonları ile şant enfeksiyonlarının önlenmesi, doğumdan sonraki fizik tedaviye yönelik giderlerin azalmasını bekliyoruz."

Vatandaşların ilaçları SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edebileceklerini belirten Bakan Selçuk, ilaçların hastalara şifa olmasını temenni edip vatandaşlara sağlıklı bir ömür diledi.

İLAÇLAR

Geri ödeme listesine alınan ilaçlardan 4'ü kanser ilacından 2'si yurt dışından tedarik edilmekte olan ürotelyal kanser tedavisinde kullanılan ilaç, 2'si de akciğer kanserinin son evresinde kullanılan yenilikçi hedefe yönelik tedavi edici ilaç özelliği taşıyor.

Vitiligo tedavisinde kullanılan 1 ilaç ise yurt dışından tedarik edilmekteyken Türkiye'de imal edilmek suretiyle ödemeye alınmakta. Diğerleri ise hipertansiyon tedavisinde kullanılan 5 ilaç, öksürük tedavisinde kullanılan 2 ilaç, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan 1 ilaç ve radyoterapi alan kadınlarda kullanılan 1 ilaçtan oluşmakta.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Ne gerek vardı zahmet etmişsiniz :((
Diriliş Ertugrul u seyrederken farkinda olmadan yetki ve sorumluklarin, yetkilerin liyakat a gore degil, babadan ogula, esten ese, kan bagindan kan bagina temasinin beynimize islendigini gordum. Farkinda olmadan babadan ogula, babadan kizina, kardesten kardese bakanliklarin yalildigi, dikkat edilmedigi, olagan karsilandigi bir doneme geldik. Bakan hanim in babasi da bakanmis. Bakalim kizi yada bir kardesi hangi yakin zaman da bakan olacak. Farkinda olmadan hindistan vari bir kast sekline gidis var. her ne kadar hakimiyet milletin dense de guzel makamlarin miras kaldigi bir doneme girmisiz
iyi bir tespit cunku oturdukları yere yedi sulale kök salma peşindeler ve torpil listesi hep gelenlerin akrabaları es dostlari okumak bile önemini yitiriyor
OOO.GÜNAYDIN BEA..HEM KALDIRIN HEM GERİ ÖDEMEYE BAŞLAYIN.BU NASIL BİR KAFADIR Kİ İNSANLARIN SAĞLIKLARI İLE OYNUYORSUNUZ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL..SONRA ÇIK DEKİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI..YAZIK BE YAZIK..KİMBİLİR DAHA NELER YAPIYORSUNUZ SAĞLIKLA OYNAYAN BİR KAFA NASIL BAKAN OLURLR VEYA DEVLET YÖNETİRLERKİ..???GİDİN BE GİDİN ARTIK...HERŞEYİ BERBAT ETTİNİZ HERŞEYİ ELLE TUTLUR BİŞEY KALMADI SAYENİZDE YAZIKLAR OLSUN SİZE...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler