Bakanlık duyurdu! Gıda fiyatlarındaki artışa karşı Erken Uyarı Sistemi kuruluyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesinin kararlaştırıldığını duyurdu. Gıda fiyatlarını izleyecek bir Erken Uyarı Sistemi'nin kurulmasına karar verildi.

Bakanlık duyurdu! Gıda fiyatlarındaki artışa karşı Erken Uyarı Sistemi kuruluyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ev sahipliğinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel'in katılımıyla toplandı. Toplantıda Türkiye'de işlenmiş ve işlenmemiş gıda fiyat gelişmelerinin yanı sıra salgın sürecinin 2020 yılı gıda fiyatlarına etkisi, küresel tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelere ilişkin hususlar ve 2021 yılı beklentileri değerlendirildiği belirtildi. Ayrıca, uluslararası arz-talep gelişmeleri ve salgının seyri göz önünde bulundurularak, bazı gıda ürünlerinde son aylarda alınan tedbirlerin fiyatlar üzerindeki etkilerinin ele alındığı kaydedildi.

ERKEN UYARI SİSTEMİ KURULUYOR

Komitenin aldığı kararlara ilişkin de şöyle denildi:

"Komitenin; gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda; tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir Erken Uyarı Sistemi'nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunuldu ve kurumlar arası iş birliğinin çerçevesi belirlendi."

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 79 yorum
Yahu kurulsa ne olacak iki ay sonra herkes unutacak bu sistemi yapanın yaptığı yanına kar kalacak
Şöyle bir sistem kurulamaz mı ? Her yere barkod okuyucu konulsa ve satılan ürüne dair bilgiler bir merkezde toplansa. Piyasa kontrolü daha kolay olmaz mı
denetimlerin olması güzel televizyonda enflasyon beklentisi yüzde 9 diyor ama peynirlere yılda çok kez yüzde 20 civarı zam geliyor hesap nasıl yapılıyor ilginç
büyük marketlere bunu yaptiramazlar adamlar istihdam sağlıyoruz vs diyorlar ???? bide komitedeki kişilerin ortağı olduğu şirket var kendi çıkarlarına da ters ????
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler