BDDK'dan altın alımı için yeni karar (Valör nedir? Valör tarihi ne demek?)

BDDK'dan yapılan açılamada "Yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacak." denildi.

BDDK'dan altın alımı için yeni karar (Valör nedir? Valör tarihi ne demek?)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacağını bildirdi.

BDDK'dan yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği kaydedildi.

Kurum, 1 yıl önce de (20 Mayıs 2019) 100 bin dolar ve üzerine 1 gün valör uygulanması kararı almıştı.

VALÖR NEDİR?

İngilizcede ‘value date’ yani değer tarihi olarak geçen valör, bizim dilimize Fransızca olan ‘valeur’ kelimesinden geçmiştir.

Valör, temel olarak ilgili şeyin değer kazanacağı yani işleme konacağı tarih olarak cevaplanabilir.

VALÖR TARİHİ NEDİR?

İşlemin yapıldığı tarih ile işlemin gerçekleştiği yani değer kazandığı tarih arasındaki farkın anlatıldığı terim, özellikle bankacılık sektöründe valör tarihi olarak karşımıza çıkar.

Somut bir örnekle bahsedecek olursak, vadeli mevduat hesabı açıldığında ve paranızı faize koyduğunuzda, paranın faiz işlemeye başlayacağı tarih valör tarihi olarak adlandırılır. Genellikle bankalarda vadeli hesabınıza para yatırdıktan bir gün sonra faiz işler.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
al sattan gaymagini yedikten veya yandaslar yedikten sonrami ayip ediyonuz ama sizi gidi akillilar...
çakal yandaş mı yiyor sadece, gecede 7000 faiz işlendiği günlerde, iş Bankası üzerinden zengin olanlardan hesap sor, bak sayfiye yerlerde kaça villaları olanlardan hesap sor vakalı
bülent sen bu kadar tapma bunlara adamlar senin paranı 1 gün gasp edecek sizin gibiler yüzünden millet aç
sayin jackal : TC hukumeti herhangibir vatandasina dedimi sen altin dolar veya herhamgbir kiymetli maden alip satamazsin diye nasil elestiri anlamiyorum yeterki elestiri olsun sizde alip satin herkes yapsin .yapma alma satma diyen yokki.keske avrupada bir yasasaydinida gorseydiniz vergi nasi aliniyor.
@jackal3551 tabiki yandaş yiyiyor kim yiyecek.Soyup soğana çevirdiler memleketi hala gözünüz görmüyorsa o sizin bileceğiniz iş.Bırak İş Bankası muhabbetlerini amaç onada el koyup bir miktar daha para stoklamak kendi adlarına yiyecek bir yer kalmadığı için.Dön bir bak etrafına aldığın nefes için bile vergi veriyorsun kazandığın maaştan vergi üzerine yediğin içtiğinden vergi aldığın nefesten vergi.Bunlardan rahatsız değilsen böyle yaşamaya devam et o zaman.
@sedat_1962_bnnfm sallama. Gelişmiş ülkede kimse vergi kaçıramıyor. Kaçırmaya kalkarsa cezası çok büyük. Bizde asıl para babalarına dokunmuyor devlet ama halkın aldığı herşeye en yüksek vergi. Boş konuşma
bunlar az kaldi hesaptaki paraya el koyacaklar
ne alaka! al-satçılığın önüne geçmek için uygulanıyor. vatandaş açısından iyi bişey yani
Para Benimse İstediğim Şekilde Değerlendiririm.
@ismailsel sen oyunu göremiyorsan hiç akıl barik depilsin denekki
haha bıldığin adamlar defeciliğe başladı valla hakkkmızda hayırlısı Demek ki durum cok vahimm
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler