FİNANS

Bunu yapana Elon Musk 100 milyon dolar verecek

Tesla CEO'su Elon Musk, en iyi karbon yakalama teknolojisine 100 milyon dolar bağış yapacağı yarışmasının ayrıntılarını açıkladı. Musk, projenin biraz zaman alacağını belirtti.

Bunu yapana Elon Musk 100 milyon dolar verecek

"Şu anda yalnızca bir tane gezegenimiz var. Yüzde 1'lik felaket riskini bile niye alalım, bu çılgınlık" diyen Musk, Ocak ayında ilan ettiği yarışmanın ayrıntılarını dün 'Dünya Günü'nde kamuoyuyla paylaştı.

Organizatörlerin 'tarihteki en büyük teşvik ödülü' dedikleri yarışma ise, 2025 Dünya Günü'ne kadar dört yıl sürecek.

Bilim insanları, karbon giderme teknolojisinin 2050'ye kadar sıfır emisyon hedefi için çok önemli bir rol oynayacağı görüşünde.

Konuyla ilgili XPRIZE Vakfı'nın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Peter Diamandis ile YouTube yayınında konuşan Musk, "Hem maliyet hem de ölçeklenebilirliğin ele alınması gerekiyor. Yeterli karbona ulaşılabilecek mi ve bunu bir medeniyet olarak karşılayabilir miyiz? Bunlar önemli olan iki şey" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, karbon yakalama teknolojisine dair girişimler destek bulsa da, mevcut teknoloji henüz ticari olarak uygulanabilir değil. Her yıl yaklaşık 50 milyar ton karbondioksite eşdeğer sera gazı salan bir dünyada karbonu ortadan kaldırmak metrik ton başına 300 dolardan fazlaya mal olabilir. Bazı tahminlere göre, 2050 yılına kadar yakalanması gereken karbon ise 10 milyar ton hacminde.

'BİRAZ ZAMAN ALACAK'

"Bunun doğru çözümün ve özellikle en iyi ekonomik yolun ne olduğunu bulmanın biraz zaman alacak şeylerden biri olduğunu düşünüyorum" diyen Musk'ın 100 milyon dolarluk 'XPRIZE Carbon Removal' ödülü ise, yıllık olarak atmosferden bin ton çıkarmak için uygun bir çözüm bulmayı hedefliyor.

Karbonu en az 100 yıl tutacak bir planı olması gerektiği öğrenilen yarışmada, organizatörler Mayıs ayı ortasına kadar bu ve benzeri yönergeleri kurallara dönüştüreceklerini açıkladı.

Öte yandan, Silikon Vadisi'nde karbon yakalama konusunda rekabet edecek çok sayıda şirketin olduğu da biliniyor. PitchBook'a göre, risk sermayesi destekli karbon giderme şirketleri geçen yıl 336,5 milyon dolar yatırım topladı.

Pazartesi günü ise, XPRIZE, elektrik santrallerinden beton emisyonlara dönüşecek teknolojiler geliştiren iki şirketin 20 milyon dolarlık ayrı bir ödül kazandığını açıkladı. Bunlardan biri, Kanada merkezli ve Bill Gates, Amazon.com Inc (AMZN.O) ve diğerleri tarafından ayrı fonlarla desteklenen CarbonCure Technologies.

Birleşmiş Milletler, gezegenin ısınmasındaki artışı sınırlamak ve yıkıcı iklim etkilerinden kaçınmak için karbon giderme teknolojisine ihtiyaç olduğunu açıklasa da, bazı çevreciler karbon giderimine odaklanmanın fosil yakıtların kullanımını sona erdirme konusundaki 'kararlılık eksikliğini yansıttığını' iddia ettiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Ben bir yöntem biliyorum; bütün dünyada sıkı doğum kontrolü yapılması ve nüfusun kademeli olarak 1 milyarın altına çekilmesi lazım. Her birey egoları ve hayvanlarla karşılaştırıldığında sınırsız istek ve ihtiyaçlarıyla doğuyor. Dünyanın kaynak ve imkanları bunu bir yerden sonra kaldıramıyor malesef. Ne kadar az insan o kadar az sorun ve az karbon emisyonu demektir. İnsana yakışır bir hayat ve düzen kurulması benim için ödül olarak yeter.
bos yapma be bilader bos yapma
sigir ciflikleri kapatmak lazim yapay ete gecis yapmak lazim temiz sanayiye gecmek lazim her turlu plastigi yasaklayip temiz enerji kullanmak lazim cevreyi kirletenlere agir cezalar hatta idam getirmek lazim saka saka
işte ben de diyorum. COVİD aşısı yerine ülkemizin acilen preverzatif üretmesi lazım.
@zafer.kaymak kendimizden vazgeçtik çocuklarımızın geleceğine dokunmayın ve kim dünya nüfusunu azaltmaya kalksa dilerim kendi başlarını yesinler İnşaAllah kimsiniz ya kainatı yaratandan ötürü daha mı iyi biliyorsunuz Rabbim tuzaklarınızı boşa çıkaracak İnşaAllah türlü türlü hastalıklar aşılarla zaten yapılıyor Ey Rabbim tuzaklarına kendileri kendi başlarını yesinler İnşaAllah sizi yoktan var edenden iyi mi biliyorsunuz kainatı var edenden iyi mi biliyorsunuz dünyaya saniyede kaç can gözlerini açıyorsa onun kadarda gözlerini kapatan var dokunmayın dünyamıza ey insanoğlu.............
dunyaya fazla geldigini dusunuyorsan öl kardeş. gavur zihniyetine uymussun.. biz islam uzerine dusunelim. rizkindan mi korkuyorsun. dunyaya kazik mi cakacaksin. baskasinin yaninda soluklanip nefes almasindan rahatsizlik mi duyuyorsun. nedir bu dusunce?
Keşke baban o dediğini yapsaydı da senin gibi bir israf gelmeseydi de boş boş konuşmasaydı
@gyasin_1930 Çocuklarımızın geleceğini aşırı kalabalık mahvedecek ama sizin gibiler farkında değil. Bundan sonra fabrikalarda gitgide insanlar azalıp bütün işi robotlar yapacak, insana ihtiyaç kalmayacak. Sizin gibiler ileride anlayacak hatalarını ama iş işten geçmiş olacak.
Musk bunu bulana 100 milyon dolar verecek ama kendisi milyarlarca dolar kazanacak. Helal olsun adama, arap ve müslüman ülkeler de nasıl yolsuzluk hırsızlık yapılır, nasıl insanlar dinle kandırılır, bunun kitabını yazsın.
ben bulsam 100 milyon dolara satarim 100 milyon dolarida yabanci bankaya koyar yurt disinda yerim
iki kunut bir elham oku olay tamam, biz müslümqnlar bilimde çağ atlamışız siz daha nelerle uğraşyonuz
Demi demi konut duasına ayet deyenleri bile destekleyecek kadar ileri gitmişiz
Geri Dön